Jaki samochód w leasing?

Leasing daje możliwość korzystania nie tylko z samochodu nowego. Istnieje również możliwość wzięcia w leasing samochodu używanego.

Leasing daje możliwość korzystania nie tylko z samochodu nowego. Istnieje również możliwość wzięcia w leasing samochodu używanego. Musi on jednak spełniać kilka warunków, o których poniżej.

Decydując się na leasing do wyboru mamy dwa jego rodzaje: leasing operacyjny i leasing finansowy. Pierwszy z nich traktowany jest jako leasing usługowy, drugi jako leasing kapitałowy. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule: Leasing – definicja, rodzaje.

Chcąc skorzystać z możliwości wzięcia samochodu w leasing operacyjny, który jest częściej wybieranym rodzajem leasingu, pojazd musi spełniać kilka warunków. Są nimi:

  • możliwość wystawienia na niego pełnej faktury VAT 23%

  • wiek samochodu nie może przekraczać limitu ustalonego przez firmę leasingową (wiek samochodu i czas trwania umowy leasingowej nie mogą przekroczyć 10 lat).

Pełna faktura VAT 23% stanowi dość często barierę. Szukanie pojazdu z możliwością wzięcia na niego takiej faktury jest czasochłonne. Serwisy ogłoszeniowe i dealerzy często informują o możliwości wystawienia faktury VAT, co nie jest jednak jednoznaczne z możliwością wystawienia pełnej faktury VAT 23%. Niekiedy pod tym pojęciem kryje się możliwość wystawienia faktury VAT marża czy VAT 0%. Jeśli na samochód można wystawić fakturę VAT marża lub VAT 0% istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z leasingu finansowego, który dla wielu przedsiębiorców nie jest tak korzystny jak leasing operacyjny.

Wiek samochodu to kolejny istotny czynnik w leasingu operacyjnym. Suma okresu trwania umowy leasingowej i wieku auta nie może przekroczyć 10 lat. Jeśli zatem interesuje nas wzięcie w leasing operacyjny 5 letniego samochodu, leasing może trwać maksymalnie 5 lat.

Kluczową kwestią jest tu zakup pojazdu od dostawców skategoryzowanych jako autoryzowanych. Nie chodzi tu jednak o ASO (autoryzowany serwis obsługi) lecz o wewnętrzną autoryzację poszczególnych firm leasingowych. Zmniejsza to ryzyko transakcji oraz nie wymusza konieczności wykonania badań rzeczoznawczych, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Znalezienie samochodu używanego, który spełniał będzie kryteria umożliwiające wzięcie na niego leasingu operacyjnego dla osób prywatnych jest czasochłonne. Pomocna okaże się firma leasingowa KLF24, która ma wieloletnie doświadczenie w wyszukiwaniu samochodów od sprawdzonych dostawców. Cechuje nas znajomość rynku a współpracując z dostawcami możemy negocjować ceny, dzięki czemu naszym Klientom zaproponować możemy zawsze atrakcyjną ofertę leasingową.

Zachęcamy także do skorzystania z oferty leasingowej na pojazdy nowe. Taką usługę owszem świadczą również salony samochodowe. Przed wybraniem się do nich warto jednak zapoznać się z ofertą KLF24. Współpracując z salonami mamy wypracowane rabaty, dzięki którym niejednokrotnie nasze oferty leasingowe są dla Klientów atrakcyjniejsze niż te zaproponowane w salonach.

Zamów kontakt