Zamiana leasingodawcy podczas trwania umowy – czy jest możliwa?

Kredytodawcę bez trudu uda się zmienić na innego w okresie obowiązywania umowy. Kredyt można refinansować albo skonsolidować kilka zobowiązań, by płacić jedną niższą ratę. Jak ta sprawa wygląda w przypadku leasingu? Tutaj niestety możliwości zmiany są ograniczone.

Leasing a kredyt – najważniejsze podobieństwa i różnice

Na pozór obie formy finansowania pojazdów działają podobnie. W przypadku każdej z nich otrzymuje się w użytkowanie wybrany samochód, ciągnik czy maszynę. W zamian co miesiąc opłaca się raty o określonej wysokości. Kredyt i leasing różnią się jednak pewną kluczową kwestią: właścicielem przedmiotu wziętego na kredyt jest kredytobiorca, z kolei leasingowany pojazd do zakończenia umowy należy do leasingodawcy. Ta sytuacja wiąże się z kilkoma ograniczeniami.

Leasing jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców, szczególnie tych dopiero rozpoczynających działalność na rynku, dlatego że okazuje się znacznie łatwiej dostępny niż kredyt. Często mogą ubiegać się o niego firmy niedysponujące zbyt dużym wkładem początkowym. Warunki udzielania finansowania są bardzo elastyczne, a procedura ubiegania się o leasing nie wymaga zbyt wielu formalności. Wysokość miesięcznych opłat z powodzeniem udaje się dostosować do charakteru działalności leasingobiorcy. Ponadto większość obowiązków związanych z pozyskaniem, ubezpieczeniem i konserwacja pojazdu czy likwidacją szkód biorą na siebie leasingodawcy. Leasing pozwala też czerpać wiele podatkowych korzyści.

Finansowanie w tej formie ma znacznie więcej zalet, co może przysłaniać konieczność dokładnego zapoznania się ze szczegółami oferty. Zdarza się, że przedsiębiorcy wybierają daną propozycję leasingu bez dokładnego sprawdzenia, jak prezentuje się ona na tle innych, a później stwierdzają, że wcale nie jest dla nich opłacalna. Aby uniknąć takich sytuacji, warto skorzystać z pomocy doradców. Czerpiąc ze swojego doświadczenia, wyszukają i porównają oni dostępne oferty, a następnie przedstawią możliwie najlepsze warunki finansowania.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy zawarło się już umowę i nie jest się zadowolonym z wybranej przez siebie propozycji leasingu? Czy da się zmienić firmę udzielającą leasingu?

Zmiana leasingodawcy nie będzie możliwa

Niestety nie uda się przeniesienie zobowiązania od jednego leasingodawcy do drugiego. W przypadku tej formy finansowania nie oferuje się opcji refinansowania (tak, jak na przykład przy kredycie). Oznacza to, że jeśli po czasie, na przykład po 2 latach, znajdzie się lepszą ofertę, nie można z niej skorzystać, zmieniając firmę leasingową. Należy spłacić raz podjęte zobowiązanie. Przedsiębiorca ma szansę, co prawda zrezygnować z umowy, jednak jej przeniesienie na innego leasingodawcę nie będzie możliwe.

Rozwiązanie problemu: sprzedaż przedmiotu leasingu nowemu leasingodawcy

Chociaż nie da się przenieść leasingu z jednej firmy do drugiej, dotychczasowy leasingodawca może sprzedać pojazd będący przedmiotem umowy innemu finansującemu. Stroną transakcji, czyli sprzedającym, jest w tym przypadku obecny leasingodawca i to właśnie on musi zgodzić się na taką operację. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli finansujący zgodzi się na sprzedaż, określi warunki w ten sposób, by na niej nie stracić. Dopóki obowiązuje umowa leasingowa to leasingodawca jest właścicielem pojazdu i właśnie on nim dysponuje. Leasingobiorca z kolei swobodnie korzysta z samochodu czy maszyny podobnie jak na zasadach wynajmu długoterminowego.

Podsumowując, zmiana leasingodawcy rzadko jest możliwa i opłacalna. Łatwiej udaje się doprowadzić do sprzedaży pojazdu nowemu leasingodawcy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich sytuacji, jest jednak dokładne porównywanie ofert i sprawdzanie warunków finansowania przed zawarciem umowy. Można używać darmowych kalkulatorów leasingu albo skorzystać z pomocy doświadczonych doradców, specjalizujących się w wyszukiwaniu propozycji odpowiadających potrzebom potencjalnego leasingobiorcy.

Zamów kontakt