Home » Blog » Zamiana leasingodawcy podczas trwania umowy – czy jest możliwa?

Zamiana leasingodawcy podczas trwania umowy – czy jest możliwa?

2019-09-23 10:00

Kredytodawcę bez trudu uda się zmienić na innego w okresie obowiązywania umowy. Kredyt można refinansować albo skonsolidować kilka zobowiązań, by płacić jedną niższą ratę. Jak ta sprawa wygląda w przypadku leasingu? Tutaj niestety możliwości zmiany są ograniczone.

KLF24 RANDOM IMAGE

Leasing a kredyt – najważniejsze podobieństwa i różnice

Na pozór obie formy finansowania pojazdów działają podobnie. W przypadku każdej z nich otrzymuje się w użytkowanie wybrany samochód, ciągnik czy maszynę. W zamian co miesiąc opłaca się raty o określonej wysokości. Kredyt i leasing różnią się jednak pewną kluczową kwestią: właścicielem przedmiotu wziętego na kredyt jest kredytobiorca, z kolei leasingowany pojazd do zakończenia umowy należy do leasingodawcy. Ta sytuacja wiąże się z kilkoma ograniczeniami.

Leasing jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców, szczególnie tych dopiero rozpoczynających działalność na rynku, dlatego że okazuje się znacznie łatwiej dostępny niż kredyt. Często mogą ubiegać się o niego firmy niedysponujące zbyt dużym wkładem początkowym. Warunki udzielania finansowania są bardzo elastyczne, a procedura ubiegania się o leasing nie wymaga zbyt wielu formalności. Wysokość miesięcznych opłat z powodzeniem udaje się dostosować do charakteru działalności leasingobiorcy. Ponadto większość obowiązków związanych z pozyskaniem, ubezpieczeniem i konserwacja pojazdu czy likwidacją szkód biorą na siebie leasingodawcy. Leasing pozwala też czerpać wiele podatkowych korzyści.

Finansowanie w tej formie ma znacznie więcej zalet, co może przysłaniać konieczność dokładnego zapoznania się ze szczegółami oferty. Zdarza się, że przedsiębiorcy wybierają daną propozycję leasingu bez dokładnego sprawdzenia, jak prezentuje się ona na tle innych, a później stwierdzają, że wcale nie jest dla nich opłacalna. Aby uniknąć takich sytuacji, warto skorzystać z pomocy doradców. Czerpiąc ze swojego doświadczenia, wyszukają i porównają oni dostępne oferty, a następnie przedstawią możliwie najlepsze warunki finansowania.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy zawarło się już umowę i nie jest się zadowolonym z wybranej przez siebie propozycji leasingu? Czy da się zmienić firmę udzielającą leasingu?

Zmiana leasingodawcy nie będzie możliwa

Niestety nie uda się przeniesienie zobowiązania od jednego leasingodawcy do drugiego. W przypadku tej formy finansowania nie oferuje się opcji refinansowania (tak, jak na przykład przy kredycie). Oznacza to, że jeśli po czasie, na przykład po 2 latach, znajdzie się lepszą ofertę, nie można z niej skorzystać, zmieniając firmę leasingową. Należy spłacić raz podjęte zobowiązanie. Przedsiębiorca ma szansę, co prawda zrezygnować z umowy, jednak jej przeniesienie na innego leasingodawcę nie będzie możliwe.

Rozwiązanie problemu: sprzedaż przedmiotu leasingu nowemu leasingodawcy

Chociaż nie da się przenieść leasingu z jednej firmy do drugiej, dotychczasowy leasingodawca może sprzedać pojazd będący przedmiotem umowy innemu finansującemu. Stroną transakcji, czyli sprzedającym, jest w tym przypadku obecny leasingodawca i to właśnie on musi zgodzić się na taką operację. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli finansujący zgodzi się na sprzedaż, określi warunki w ten sposób, by na niej nie stracić. Dopóki obowiązuje umowa leasingowa to leasingodawca jest właścicielem pojazdu i właśnie on nim dysponuje. Leasingobiorca z kolei swobodnie korzysta z samochodu czy maszyny podobnie jak na zasadach wynajmu długoterminowego.

Podsumowując, zmiana leasingodawcy rzadko jest możliwa i opłacalna. Łatwiej udaje się doprowadzić do sprzedaży pojazdu nowemu leasingodawcy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich sytuacji, jest jednak dokładne porównywanie ofert i sprawdzanie warunków finansowania przed zawarciem umowy. Można używać darmowych kalkulatorów leasingu albo skorzystać z pomocy doświadczonych doradców, specjalizujących się w wyszukiwaniu propozycji odpowiadających potrzebom potencjalnego leasingobiorcy.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych