W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca ma możliwość wykupienia pojazdu po spłaceniu wszystkich rat. W umowie określona jest wysokość wykupu – zazwyczaj ustala się symboliczną kwotę, która często okazuje się zaledwie 1% początkowej wartości leasingowanego środka. Zdarzają się też sytuacje, gdy wykup będzie wysoki. Czy w takich przypadkach korzystniej wliczyć go w raty, a może lepiej zapłacić jednorazowo?
Kiedy wysoki wykup będzie koniecznością?
Najmniejsza możliwa wysokość wykupu zależy głównie od stawki amortyzacji środka trwałego, a także od okresu obowiązywania umowy leasingu. Kwestię tę regulują polskie przepisy podatkowe. Warto przede wszystkim pamiętać, że samochody osobowe i ciężarowe (w ich przypadku obowiązuje stawka amortyzacji 20%) można leasingować najkrócej przez 2 lata. Minimalny wykup wynosi wówczas 19%.
Natomiast jeśli chodzi o leasing ciągników siodłowych, naczep, większości maszyn i urządzeń, czyli środków trwałych o amortyzacji 14% rocznie, minimalny okres leasingowania wynosi 3 lata, a minimalny wykup po tym czasie – 20%.
Sposobem na zmniejszenie wykupu, np. do 1 %, będzie więc wybór dłuższego okresu obowiązywania umowy leasingowej.
Wysoki wykup jako świadomy wybór leasingobiorcy
Zdarzają się sytuacje, gdy osoby chcące skorzystać z leasingu same decydują się na wysoki wykup. Dzieje się tak w przypadku przedsiębiorców planujących dalej użytkować pojazdy po zakończeniu umowy i wykupie danego środka trwałego. Takim osobom może zależeć na tym, by dany samochód ciężarowy czy też ciągnik siodłowy miał odpowiednio wysoką wartość w celu amortyzacji. Wysoki wykup sprawdzi się również wtedy, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać samochód osobowy, od którego odliczał 50% VAT, zaraz po wykupie z leasingu. Wysoka kwota na fakturze wykupowej pozwala na opłacalną korektę VATu po sprzedaniu takiego pojazdu.
Doliczenie wykupu do rat leasingu
Dla niektórych przedsiębiorców perspektywa zapłacenia większej sumy (niekiedy kilku, a czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy) na zakończenie leasingu może wydawać się przytłaczająca i niezbyt korzystna. Z tego powodu firmy leasingowe najczęściej pozwalają zapłacić wykup w ratach. Jak wygląda to w praktyce? Zazwyczaj kwota wykupu jest dzielona na części, które zostają doliczone do rat leasingowych. Oznacza to, że już z pierwszą płatnością korzystający z leasingu zaczyna nadpłacać wykup, a z momentem spłaty ostatniej należności otrzymuje od leasingodawcy fakturę wykupową bez obowiązku zapłaty za nią.
Czy lepiej wliczyć wysoki wykup w raty leasingowe, czy zapłacić jednorazowo?
Wyżej opisany sposób na nadpłacanie wykupu razem z ratami leasingu nie zapewnia przedsiębiorcy wymiernych korzyści finansowych. Wykup staje się kosztem podatkowym, który można rozliczyć, dopiero z chwilą otrzymania za niego faktury, a ona wystawiona będzie w tym przypadku dopiero przy zakończeniu umowy. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc wybranie opcji z jednorazowo płatnym wykupem. Zamiast doliczać jego części do rat leasingowych, można odkładać odpowiednie kwoty na koncie oszczędnościowym albo przeznaczać je na przyszłościowe inwestycje. Jednakże nie każdy przedsiębiorca cechuje się odpowiednią samodyscypliną, by zorganizować takie regularne działania.
Zdarza się też, że osoba prowadząca własny biznes nie ma możliwości systematycznego odkładania wystarczających kwot, które pozwolą jednorazowo zapłacić wysoką kwotę wykupu bez zaburzenia płynności finansowej swojej firmy. W takich sytuacjach właściwszym rozwiązaniem wydaje się rozłożenie wykupu poprzez zwiększenie miesięcznych opłat leasingowych. Wówczas można uniknąć stresu wiążącego się z odkładaniem dużej kwoty do zapłacenia na koniec umowy.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wliczenie wysokiego wykupu w raty leasingu, czy też na jednorazową zapłatę, rzeczywiste oprocentowanie leasingu będzie na takim samym poziomie. Oznacza to, że decyzję związaną z płatnością należności trzeba podjąć po przeanalizowaniu swoich możliwości i preferencji. Warto jednak mieć świadomość, że firmy leasingowe pozwalają na rozbicie wysokiego wykupu na mniejsze części i systematyczne ich płacenie wraz z ratami. Rozwiązanie to nie daje, co prawda, korzyści podatkowych, lecz jest sporym udogodnieniem dla przedsiębiorców, którzy mogą mieć trudność z zapłatą pokaźnej kwoty na zakończenie umowy.