Wydłużenie umowy leasingu – kiedy można to zrobić?

Leasingodawcy zazwyczaj godzą się na wydłużenie okresu umowy leasingowej. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Kiedy uda się wydłużyć umowę i na jakie koszty z tym związane trzeba się przygotować?

Najpopularniejsze przyczyny wydłużania umów leasingowych

W jakich sytuacjach leasingobiorcy najczęściej decydują się na wydłużenie okresu obowiązywania umowy z leasingodawcą? Przede wszystkim wtedy, gdy chcą zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. Jeżeli do zakończenia umowy zostało jeszcze sporo czasu, przedsiębiorca ma szansę obniżyć wielkość wspomnianej opłaty poprzez rozłożenie płatności na większą liczbę rat.

Korzystający z pojazdów planują wydłużenie okresu umowy leasingu również w sytuacji, kiedy wspomniana umowa zbliża się do końca, a leasingobiorcy zależy na odroczeniu momentu wykupu. Zdarza się tak często w przypadku leasingu z wysokim wykupem, dlatego że jednorazowa zapłata tej należności nierzadko przerasta finansowe możliwości przedsiębiorcy. Wówczas wydłużenie umowy w pewnym stopniu pozwala na rozłożenie dużego wykupu na raty, a ściślej – na doliczenie go do rat leasingowych.

Innym powodem wydłużenia trwania leasingu może być chęć uniknięcia wprowadzenia środka trwałego do firmy po jego wykupieniu. Dzieje się tak na przykład, kiedy właściciele firm chcą zapobiec zajęciom komorniczym na wykupionym przedmiocie albo gdy spierają się ze wspólnikami.

Ile kosztuje wydłużenie okresu umowy leasingu?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wydłużenie okresu umowy jest odpłatne. Firmy leasingowe pobierają za tę czynność określone opłaty manipulacyjne. Chociaż są one dość zróżnicowane i zależą od specyfiki oferty, w przypadku zamiaru wydłużenia umowy leasingu, do której zakończenia pozostało jeszcze wiele miesięcy, można przyjąć, że średnia wysokość opłaty za tę usługę wynosi 500 złotych netto. Bardziej kosztowne okażą się operacje wydłużenia umowy po zakończeniu jej podstawowego okresu trwania, jeżeli przedsiębiorca nie zdecyduje się na wykup pojazdu. Wówczas średnio-rynkowa opłata to 600 złotych. Niektórzy leasingodawcy mogą ustalać wysokość tej kwoty nawet na poziomie 1000 złotych. Wiele zależy od przyjętej tabeli opłat i prowizji.

Leasing pojazdów – kiedy wydłużenie umowy nie będzie możliwe?

Tak, jak zostało wspomniane wyżej, leasingodawcy najczęściej godzą się na odpłatne wydłużenie okresu obowiązywania umowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy finansujący nie wyrażają na to zgody. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy leasingowany pojazd jest już dość stary. Na wydłużenie umowy nie mogą też raczej liczyć przedsiębiorcy, którzy mieli w trakcie korzystania z leasingu poważne problemy ze spłatą rat, znacznie spóźniając się z terminowym uregulowaniem należności.

Leasingobiorcy decydują się na wydłużenie umowy leasingowej z wielu powodów. Najczęściej finansujący akceptują ich zamiary, lecz wiąże się to z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów. Warto jeszcze na etapie wybierania oferty leasingu sprawdzić warunki stawiane przez konkretnych leasingodawców, a także wysokość opłat naliczanych przy wydłużaniu umów.

Zamów kontakt