Home » Blog » Wydłużenie umowy leasingu – kiedy można to zrobić?

Wydłużenie umowy leasingu – kiedy można to zrobić?

2019-08-26 10:45

Leasingodawcy zazwyczaj godzą się na wydłużenie okresu umowy leasingowej. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Kiedy uda się wydłużyć umowę i na jakie koszty z tym związane trzeba się przygotować?

KLF24 RANDOM IMAGE

Najpopularniejsze przyczyny wydłużania umów leasingowych

W jakich sytuacjach leasingobiorcy najczęściej decydują się na wydłużenie okresu obowiązywania umowy z leasingodawcą? Przede wszystkim wtedy, gdy chcą zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. Jeżeli do zakończenia umowy zostało jeszcze sporo czasu, przedsiębiorca ma szansę obniżyć wielkość wspomnianej opłaty poprzez rozłożenie płatności na większą liczbę rat.

Korzystający z pojazdów planują wydłużenie okresu umowy leasingu również w sytuacji, kiedy wspomniana umowa zbliża się do końca, a leasingobiorcy zależy na odroczeniu momentu wykupu. Zdarza się tak często w przypadku leasingu z wysokim wykupem, dlatego że jednorazowa zapłata tej należności nierzadko przerasta finansowe możliwości przedsiębiorcy. Wówczas wydłużenie umowy w pewnym stopniu pozwala na rozłożenie dużego wykupu na raty, a ściślej – na doliczenie go do rat leasingowych.

Innym powodem wydłużenia trwania leasingu może być chęć uniknięcia wprowadzenia środka trwałego do firmy po jego wykupieniu. Dzieje się tak na przykład, kiedy właściciele firm chcą zapobiec zajęciom komorniczym na wykupionym przedmiocie albo gdy spierają się ze wspólnikami.

Ile kosztuje wydłużenie okresu umowy leasingu?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wydłużenie okresu umowy jest odpłatne. Firmy leasingowe pobierają za tę czynność określone opłaty manipulacyjne. Chociaż są one dość zróżnicowane i zależą od specyfiki oferty, w przypadku zamiaru wydłużenia umowy leasingu, do której zakończenia pozostało jeszcze wiele miesięcy, można przyjąć, że średnia wysokość opłaty za tę usługę wynosi 500 złotych netto. Bardziej kosztowne okażą się operacje wydłużenia umowy po zakończeniu jej podstawowego okresu trwania, jeżeli przedsiębiorca nie zdecyduje się na wykup pojazdu. Wówczas średnio-rynkowa opłata to 600 złotych. Niektórzy leasingodawcy mogą ustalać wysokość tej kwoty nawet na poziomie 1000 złotych. Wiele zależy od przyjętej tabeli opłat i prowizji.

Leasing pojazdów – kiedy wydłużenie umowy nie będzie możliwe?

Tak, jak zostało wspomniane wyżej, leasingodawcy najczęściej godzą się na odpłatne wydłużenie okresu obowiązywania umowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy finansujący nie wyrażają na to zgody. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy leasingowany pojazd jest już dość stary. Na wydłużenie umowy nie mogą też raczej liczyć przedsiębiorcy, którzy mieli w trakcie korzystania z leasingu poważne problemy ze spłatą rat, znacznie spóźniając się z terminowym uregulowaniem należności.

Leasingobiorcy decydują się na wydłużenie umowy leasingowej z wielu powodów. Najczęściej finansujący akceptują ich zamiary, lecz wiąże się to z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów. Warto jeszcze na etapie wybierania oferty leasingu sprawdzić warunki stawiane przez konkretnych leasingodawców, a także wysokość opłat naliczanych przy wydłużaniu umów.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych