W leasingu operacyjnym leasingobiorca do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć między innymi opłatę manipulacyjną, która nazywana jest również wkładem własnym. Jaka powinna być wysokość wpłaty oraz w jaki sposób i kiedy możemy odliczyć opłatę wstępną?
Wkład własny – więcej znaczy lepiej?
Leasing operacyjny to jeden z najpopularniejszych sposobów na finansowanie inwestycji dla firmy. Jest on dostępny niemalże dla każdego przedsiębiorcy, nawet tego początkującego, a lista zalet płynących z leasingu operacyjnego jest zdecydowanie dłuższa. Prawie wszystkie koszty finansowania – oprócz wykupów – stanowią koszt uzyskania przychodów. Każdy przedsiębiorca może do niego zaliczyć opłaty wynikające z użytkowania przedmiotu umowy, comiesięczne raty leasingowe oraz wkład własny. Jego wysokość bezpośrednio wpływa na wysokość raty oraz sumę pożyczanego kapitału. Jak suma opłaty działa w praktyce?
Wpłacenie najwyższej możliwej opłaty manipulacyjnej rzeczywiście wpływa na zmniejszenie comiesięcznego zobowiązania. Daje ona również dużą korzyść podatkową w miesiącu jej poniesienia. Należy pamiętać, że wyższy wkład własny oznacza korzystniejsze warunki przy zdecydowaniu się na ewentualny wykup po zakończeniu umowy leasingu. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujemy także większe szanse na otrzymanie finansowanie. Bardzo powszechna jest zasada, że im większy wkład własny tym wyższa jest zdolność kredytowa.
A może korzystniejsza będzie mniejsza wpłata?
Maksymalne zmniejszenie jednorazowej opłaty manipulacyjnej to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy poprzez leasing chcą sfinansować inwestycje dla swojej firmy. To jedna z największych zalet tej formy wspomagania gotówkowego, która wyróżnia leasing na tle tradycyjnego kredytu, gdzie zdolność kredytowa oraz wysoka wpłata początkowa to absolutne podstawy przy zawieraniu umowy.
Korzyści wymienione w przypadku wysokiego wkładu własnego będą analogią w przypadku niskiej opłaty początkowej. O ile różnice między wysokością comiesięcznej raty będą zauważalne, tak rzeczywisty koszt całkowity oraz koszt leasingu w porównaniu do wniesionego kapitału nie będzie stanowił aż tak dużej różnicy. Warto o tym pamiętać szczególnie w wypadku, gdy już na samym początku wiemy, że nie będziemy zainteresowani wykupem pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. W takim przypadku nie narazimy się na niepotrzebne koszty, z których nie będziemy czerpali żadnej korzyści w przyszłości.
Wpłata własna a rozliczenie – najważniejsze informacje
Na opłatę wstępną – niezależnie od jej wysokości – każda firma leasingowa musi wystawić fakturę VAT. Oznacza to, że przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem ma prawo do odliczenia VAT-u według pozycji na fakturze. Jeśli przedmiot umowy będzie wykorzystywany w celu osiągnięcia lub zachowania źródeł przychodu, wówczas nie ma najmniejszego problemu, aby właściciel firmy mógł zaliczyć opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodu. Kiedy najlepiej rozliczyć wpłatę własną? W listopadzie – ze względu na podwójną zaliczkę podatku dochodowego płaconą za ten miesiąc.