Leasing w procedurze uproszczonej umożliwia przedsiębiorcy błyskawiczne uzyskanie finansowania bez konieczności przedstawiania zbyt wielu dokumentów. Do wydania decyzji najczęściej wystarcza dowód osobisty i wypełniony wniosek. Co i w jakich przypadkach uda się sfinansować w ten sposób?
Jak przebiega procedura uproszczona?
Zazwyczaj procedura uproszczona leasingu to taka, w której przy ubieganiu się o finansowanie nie wymaga się od przedsiębiorcy udowodniania jego wiarygodności kredytowej. Nie trzeba zatem przedstawiać PITów, CITów ani innych dokumentów potwierdzających stan majątkowy i osiągane przychody. Najczęściej w przypadku leasingu w procedurze uproszczonej wystarczy okazać dowód osobisty i dokumenty rejestrowe firmy. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre firmy, mimo używania pojęcia „procedura uproszczona”, mogą żądać potwierdzenia stanu finansów przedsiębiorstwa. Rzekome ułatwienie okazuje się wówczas jedynie chwytem marketingowym. Warto upewnić się, jakie są wymagania leasingodawcy jeszcze przed złożeniem wniosku.
Okres działalności na rynku i wkład własny mają znaczenie
Leasing w procedurach uproszczonych dedykuje się zarówno firmom długo działającym na rynku, jak i tym dopiero rozpoczynającym działalność. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy leasingodawca sfinansuje świeży start-up, który zarejestrował działalność kilka czy kilkanaście dni przed złożeniem wniosku o finansowanie. Rozmaite firmy przyjmują w tym względzie różne procedury. Nieraz wymagają większej liczby dokumentów, w innych przypadkach nie oczekują ich przedstawienia i akceptują bardzo młode przedsiębiorstwa. Warunkiem skorzystania z leasingu w procedurze uproszczonej zazwyczaj jest konieczność dokonania dość wysokiej opłaty wstępnej. Jej wysokość zależy od polityki leasingodawcy, rodzaju pojazdu i czasu działalności przedsiębiorstwa na rynku.
Co można sfinansować w procedurze uproszczonej leasingu?
W ramach uproszczonych procedur uda się sfinansować przede wszystkim popularne środki trwałe takie jak samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze, czyli przedmioty, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Leasing pojazdów zaliczanych do kategorii „o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony” okazuje się bardzo łatwo dostępny. Ważne, żeby nie były one zbyt drogie ani zbyt stare. Samochody osobowe to najchętniej finansowane środki w procedurze uproszczonej. Z prostej ścieżki nie uda się jednak skorzystać przy samochodach droższych niż 150-200 tysięcy złotych. Maszyny i urządzenia budowlane są również chętnie finansowane przez firmy leasingowe, pod warunkiem, że pod uwagę bierze się popularny sprzęt pochodzący od renomowanych producentów. Tutaj także niektóre firmy stosują szybką ścieżkę finansowania. Zwykle procedura uproszczona dostępna jest dla firm mających co najmniej roczną lub dłuższą historię działalności.
Procedura uproszczona znacznie skraca formalności związane z leasingiem pojazdów. Dostępność tej ścieżki zależy od tego, jaki środek zamierzamy sfinansować, ile wkładu własnego możemy wnieść oraz jak długo nasza firma działa na rynku. W przypadku procedury uproszczonej nie zostaje sprawdzona zdolność kredytowa, co może być dla niektórych firm sporym udogodnieniem.