Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Leasing, jako sposób finansowania firmowych pojazdów, zyskuje coraz większą popularność z uwagi na fakt, że stanowi wyjątkowo atrakcyjną alternatywę dla kredytu samochodowego. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na to rozwiązanie, należy zadbać o wykup pełnego ubezpieczenia samochodu – samo OC w tym przypadku nie wystarczy.

 

Leasingodawca decyduje o warunkach ubezpieczenia

 

Firma leasingowa albo bank przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania samochodu przez określony w umowie czas. W ustalonym okresie przedsiębiorca korzystający z auta uiszcza odpowiednie opłaty, tzw. raty leasingowe. Właścicielem pojazdu pozostaje wówczas leasingodawca. Leasingobiorca jest z kolei jego użytkownikiem. Dopiero po spłaceniu wszystkich rat następuje przeniesienie własności. W czasie obowiązywania umowy leasingu to właśnie leasingodawca (jako właściciel samochodu) ma prawo ustalać warunki ubezpieczenia, w tym określać konieczność wykupienia pełnego pakietu świadczeń zabezpieczających mienie.

 

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – obowiązkowe polisy

 

Przedsiębiorcy decydujący się na leasing pojazdów dla swoich firm są zobowiązani do zaopatrzenia się nie tylko w obligatoryjne ubezpieczenie OC, ale też w dodatkowe autocasco, często według sformułowanych przez leasingodawcę warunków. Pełny pakiet OC, NNW i AC lepiej zabezpiecza przedmiot umowy przed zniszczeniem i stratą, dlatego firmy leasingowe i banki chętnie stosują wyżej opisaną praktykę. Takie rozwiązanie ma na celu ochronę interesów dwóch stron – leasingodawca unika wówczas ewentualnych problemów z uzyskaniem odszkodowania za uszkodzenie pojazdu od jego użytkownika, a leasingobiorca – poniesienia dodatkowych kosztów naprawy uszkodzonego samochodu.

 

Zazwyczaj za wybór ubezpieczenie odpowiada właściciel, czyli finansujący pozyskanie auta dla firmy. Leasingodawca przedstawia swojemu klientowi (leasingobiorcy) oferty towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracuje i pozwala podjąć ostateczną decyzję. Fakt, że to finansujący odpowiada za formalności związane z kwestią doboru polis i wyszukaniem korzystnych propozycji, może być dla przedsiębiorcy sporym ułatwieniem, nie tylko ze względów praktycznych, ale i finansowych. Współpraca z konkretnymi ubezpieczycielami pozwala na pozyskanie atrakcyjnych rabatów i wariantów niedostępnych dla osób samodzielnie organizujących sprawy związane z wykupieniem polisy.

 

Ubezpieczanie samochodu przez leasingodawcę – korzystniej i z zachowaniem zniżek

 

Jedną z najistotniejszych zalet ubezpieczenia samochodu leasingowanego, stosując się do warunków ustalonych przez leasingodawcę i wybierając proponowane przez niego oferty, jest zachowanie zniżek za bezkolizyjną jazdę, gdy dojdzie do stłuczki czy wypadku. W takich sytuacjach szkoda nie obciąża leasingobiorcy, lecz firmę leasingową. Co ważne, jeśli dojdzie do szkody, należy niezwłocznie poinformować o tym finansującego. Ubezpieczając samochód w leasingu, przedsiębiorca może zapłacić za polisę w całości albo w ratach. Wielu leasingodawców proponuje swoim klientom opcję doliczenia wartości składki ubezpieczeniowej do miesięcznej raty za użytkowanie samochodu.

 

Firmy leasingowe oferują atrakcyjne warunki ubezpieczenia, dlatego że ściśle współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Z tego względu ubezpieczenie samochodu przez leasingodawcę pozwala na uzyskanie korzystniejszych ofert niż w przypadku samodzielnego wyszukiwania polis. Finansujący, a więc właściciel pojazdu, daje też nierzadko szansę na indywidualne wykupienie polisy spoza zaprezentowanych przez siebie propozycji. Lepiej jednak zdecydować się na zakup pełnego ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingowej, dlatego że należność z tytułu polisy uda się rozbić na wygodne kwoty, a następnie doliczyć je do rat leasingu, które można z kolei ująć w kosztach uzyskania przychodu.

 

Zamów kontakt