Home » Blog » Ubezpieczenie ciągnika siodłowego w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

2019-03-19 11:13

Zdecydowałeś się na leasing ciągnika siodłowego i zastanawiasz się, kto odpowiada za jego ubezpieczenie? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się wszystkiego na temat ubezpieczenia pojazdu w leasingu. 

KLF24 RANDOM IMAGE

Popularną formą finansowania zakupu pojazdów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest leasing. Warto przy tym wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia przedmiotu umowy, jakim może być przykładowo ciągnik siodłowy. Poznaj najważniejsze informacje w tym zakresie.

Kto zapewnia ubezpieczenie?

Leasingodawca może zobowiązać korzystającego z leasingu przedsiębiorcę do tego, aby ubezpieczył pojazd w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczenie OC ciągników siodłowych jest obowiązkowe. W umowie leasingowej powinien zatem znaleźć się zapis, kto odpowiada za wspomnianą wyżej kwestię. Firma leasingowa narzuca zakup pakietu OC i AC oraz warunki ubezpieczenia. Dzieje się tak dlatego, że leasingodawcy dbają o swoją własność.  Wobec tego obowiązku warto rozważyć zakup polisy na kilka lat, a nawet na cały okres trwania umowy leasingowej. Taka decyzja może obejmować zarówno ciągniki siodłowe, jak i naczepy, pojazdy dostawcze i ciężarowe. Dlaczego warto wybrać pakiet ubezpieczenia w leasingu na kilka lat? Decydując się na pakiet AC i OC, uzyskujemy gwarancję niezmiennej składki ubezpieczeniowej na cały okres umowy. Cena zobowiązania nie będzie się zmieniać. Nie obejmie nas też dodatkowa składka z tytułu wypłaty odszkodowania za szkodę.

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego w leasingu – propozycja leasingodawcy albo własna polisa

W trakcie podpisywania umowy leasingowej firma leasingowa najczęściej proponuje klientom wybrane przez siebie ubezpieczenie pojazdu. Jeśli z niego skorzystasz, nie musisz zajmować się szukaniem towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę. Nie masz jednak wtedy wpływu na wysokość składek polisy OC/AC. Możesz także poszukać oferty ubezpieczenia we własnym zakresie. Jeśli znajdziesz polisę tańszą niż ta proponowana przez leasingodawcę, masz szansę z niej skorzystać. Za obsługę ubezpieczenia zewnętrznego firmy leasingowe zazwyczaj pobierają opłatę 200-300 zł netto rocznie. Ewentualne różnice w cenie ubezpieczenia powinny być wyższe, aby takie rozwiązanie okazało się opłacalne. Dlatego też przy większości ofert leasingu ciągników siodłowych klienci korzystają z ubezpieczeń leasingodawców. Firmy ściśle współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i mogą wynegocjować niższe stawki.

Dlaczego leasingodawca wymaga ubezpieczenia?

Pakiet OC + AC ma za zadanie chronić obie strony umowy – zarówno firmę leasingową, jak i korzystającego – przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia albo kradzieży ciągnika siodłowego. Większość leasingowanych pojazdów to sprzęty nowe lub najwyżej kilkuletnie. Ich duża wartość uzasadnia takie zabezpieczenie.

Pamiętaj, że leasingodawca zawsze wymaga, żeby przedmiot leasingu był ubezpieczony. Nawet w sytuacji, gdy wszystkie składniki Twojego majątku firmowego zostały ubezpieczone w ramach polisy firmowej. Masz szansę skorzystać z polisy u leasingodawcy albo samodzielnie znaleźć ofertę. Co ważne, im dłuższy leasing, tym większy koszt ubezpieczenia.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych