Zdecydowałeś się na leasing ciągnika siodłowego i zastanawiasz się, kto odpowiada za jego ubezpieczenie? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się wszystkiego na temat ubezpieczenia pojazdu w leasingu.
Popularną formą finansowania zakupu pojazdów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest leasing. Warto przy tym wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia przedmiotu umowy, jakim może być przykładowo ciągnik siodłowy. Poznaj najważniejsze informacje w tym zakresie.
Kto zapewnia ubezpieczenie?
Leasingodawca może zobowiązać korzystającego z leasingu przedsiębiorcę do tego, aby ubezpieczył pojazd w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczenie OC ciągników siodłowych jest obowiązkowe. W umowie leasingowej powinien zatem znaleźć się zapis, kto odpowiada za wspomnianą wyżej kwestię. Firma leasingowa narzuca zakup pakietu OC i AC oraz warunki ubezpieczenia. Dzieje się tak dlatego, że leasingodawcy dbają o swoją własność. Wobec tego obowiązku warto rozważyć zakup polisy na kilka lat, a nawet na cały okres trwania umowy leasingowej. Taka decyzja może obejmować zarówno ciągniki siodłowe, jak i naczepy, pojazdy dostawcze i ciężarowe. Dlaczego warto wybrać pakiet ubezpieczenia w leasingu na kilka lat? Decydując się na pakiet AC i OC, uzyskujemy gwarancję niezmiennej składki ubezpieczeniowej na cały okres umowy. Cena zobowiązania nie będzie się zmieniać. Nie obejmie nas też dodatkowa składka z tytułu wypłaty odszkodowania za szkodę.
Ubezpieczenie ciągnika siodłowego w leasingu – propozycja leasingodawcy albo własna polisa
W trakcie podpisywania umowy leasingowej firma leasingowa najczęściej proponuje klientom wybrane przez siebie ubezpieczenie pojazdu. Jeśli z niego skorzystasz, nie musisz zajmować się szukaniem towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę. Nie masz jednak wtedy wpływu na wysokość składek polisy OC/AC. Możesz także poszukać oferty ubezpieczenia we własnym zakresie. Jeśli znajdziesz polisę tańszą niż ta proponowana przez leasingodawcę, masz szansę z niej skorzystać. Za obsługę ubezpieczenia zewnętrznego firmy leasingowe zazwyczaj pobierają opłatę 200-300 zł netto rocznie. Ewentualne różnice w cenie ubezpieczenia powinny być wyższe, aby takie rozwiązanie okazało się opłacalne. Dlatego też przy większości ofert leasingu ciągników siodłowych klienci korzystają z ubezpieczeń leasingodawców. Firmy ściśle współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i mogą wynegocjować niższe stawki.
Dlaczego leasingodawca wymaga ubezpieczenia?
Pakiet OC + AC ma za zadanie chronić obie strony umowy – zarówno firmę leasingową, jak i korzystającego – przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia albo kradzieży ciągnika siodłowego. Większość leasingowanych pojazdów to sprzęty nowe lub najwyżej kilkuletnie. Ich duża wartość uzasadnia takie zabezpieczenie.
Pamiętaj, że leasingodawca zawsze wymaga, żeby przedmiot leasingu był ubezpieczony. Nawet w sytuacji, gdy wszystkie składniki Twojego majątku firmowego zostały ubezpieczone w ramach polisy firmowej. Masz szansę skorzystać z polisy u leasingodawcy albo samodzielnie znaleźć ofertę. Co ważne, im dłuższy leasing, tym większy koszt ubezpieczenia.