Trudny leasing – czego firmy leasingowe nie chcą finansować?

Leasing jest stosunkowo łatwo dostępnym źródłem finansowania. Nie wiąże się z nim zbyt wiele formalności ani wymogów. Łatwiej dostać leasing niż kredyt, szczególnie gdy od niedawna prowadzi się działalność gospodarczą albo nie ma się zbyt dobrej zdolności kredytowej. Z tym udogodnieniem wiążą się jednak konsekwencje – leasingodawca sfinansuje wyłącznie takie przedmioty, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. W dzisiejszym artykule przedstawiamy rzeczy łatwe i trudne do wyleasingowania.

Jakie przedmioty najchętniej finansują leasingodawcy?

Jak zostało wspomniane we wstępie, firmy leasingowe najczęściej udzielają leasingu na przedmioty łatwo zbywalne. Leasingodawcy w trakcie trwania umowy pozostają faktycznymi właścicielami danej rzeczy. Oznacza to, że w przypadku zakończenia kontraktu przed czasem zostają z przedmiotem, który należy sprzedać, by inwestycja okazała się zyskowna. W związku z tym firmy leasingowe najchętniej finansują środki transportu oraz maszyny i urządzenia od renomowanych producentów. Wśród przedsiębiorców bardzo popularny jest leasing maszyn budowlanych, przy czym zwykle wybiera się sprzęt często wykorzystywany w pracy na budowie.

Które przedmioty trudno sfinansować leasingiem?

Zdarzają się sytuacje, gdy otrzymanie finansowania leasingiem jest znacznie trudniejsze, a często nawet niemożliwe. Leasingodawcy niechętnie zawierają umowy dotyczące przedmiotów nietypowych, importowanych z odległych krajów, starych i o niewielkiej wartości. Poniżej omawiamy szczegółowo wspomniane przypadki.

Przedmioty nietypowe

Do tej kategorii należą wszelkie maszyny, urządzenia, a także pojazdy specjalistyczne, na które jest niewielkie zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Dotyczy to również linii produkcyjnych przygotowanych na zamówienie. Po demontażu nierzadko okazuje się, że nie da się ich ponownie wykorzystać albo ich zaadaptowanie do nowych warunków jest zbyt kosztowne. Do przedmiotów nietypowych i trudno zbywalnych zalicza się też wszystkie te, które zostały wytworzone lub zmodyfikowane metodą chałupniczą albo nieseryjną.

Przedmioty importowane z odległych krajów

Maszyny i pojazdy importowane z Chin czy innych azjatyckich krajów mogą mieć niezwykle atrakcyjne ceny.  Niestety sfinansowanie ich leasingiem często okazuje się bardzo utrudnione. Leasingodawcy obawiają się, że tego typu przedmioty będą kiepsko wykonane. W ich przypadku przeszkodą może być też brak serwisu i trudności w przeprowadzeniu napraw gwarancyjnych. Leasingu raczej nie uda się więc uzyskać, jeżeli producent danego przedmiotu nie ma sieci dealerskiej i serwisowej w Polsce albo chociaż na terenie UE.

Pojazdy o niewielkiej wartości

Tylko nieliczne firmy leasingowe decydują się na sfinansowanie przedmiotów o wartości mniejszej niż 15-25 tysięcy złotych. Leasingodawcy zazwyczaj ustalają minimalne limity na poziomie od 30 do nawet 50 tysięcy złotych. W przypadku mniejszych kwot prawdopodobnie bardziej opłaca się kredyt konsumencki. Leasing to z kolei najlepsze rozwiązanie, gdy chce się pozyskać do swojej firmy pojazdy o większej wartości, na przykład samochody ciężarowe czy luksusowe samochody osobowe.

Przedmioty stare

Leasingodawcy najchętniej finansują przedmioty nowe i na gwarancji. Im starszy pojazd, tym trudniej o zawarcie umowy. W przypadku samochodów osobowych większość firm nie podejmie się finansowania aut starszych niż 5 lat. Zazwyczaj górną granicę wieku pojazdu można poznać na stronach internetowych konkretnych leasingodawców. Co istotne, odstępstwa od takich ustaleń bywają robione, jeżeli przedmiotem mają być pojazdy specjalistyczne, maszyny i sprzęty, o ile okażą się wystarczająco pożądane na rynku wtórnym.

Leasing może być szczególnie trudny, jeżeli dotyczy przedmiotów, które trudno zbyć. Najwięcej wątpliwości budzą pojazdy stare, o niewielkiej wartości, sprowadzone z egzotycznego kraju albo niezbyt popularne. Warto zatem zastanowić się, czy wybrany przedmiot nie należy do którejś z tych grup, by móc skorzystać z uproszczonych procedur i wybierać spośród wielu ofert.

Zamów kontakt