Strony z ofertami i kalkulatorem leasingu – jak sprawdzić, czy są bezpieczne?

Przeglądanie stron z ofertami leasingowymi to bardzo wygodny sposób na zapoznanie się z różnymi propozycjami finansowania. W domowym zaciszu można bez pośpiechu porównywać proponowane warunki i oceniać ich opłacalność. Internet bez wątpienia ułatwia dotarcie do korzystnych ofert, dzięki niemu prostsze jest też skontaktowanie się z doradcami leasingowymi. 

Warto jednak pamiętać to tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci i nie udostępniać ich niewiarygodnym podmiotom. Jak upewnić się, że strona z ofertami i kalkulatorem leasingu jest godna zaufania? Najlepiej sprawdzić kilka podstawowych kwestii.

Uważaj na nieuczciwe firmy wyłudzające dane

Należy wiedzieć, że nie uda się uzyskać propozycji ofert dokładnie odpowiadających swoim wymaganiom, jeżeli nie poda się swoich danych kontaktowych (e-mail lub numer telefonu) i osobowych (imię i nazwisko). W przypadku leasingu dla firm potrzebna będzie też nazwa firmy albo NIP. Każda instytucja czy doradca finansowy, który poważnie podchodzi do swoich obowiązków i realizuje je z należytą dbałością, wymaga udostępniania tych informacji, by móc przedstawić konkretną propozycję leasingu.

Opisaną praktykę mogą wykorzystywać nieuczciwe firmy wyłudzające dane osobowe, na przykład w celu przesyłania nachalnych reklam. Zdarza się, że przyciągają one uwagę internautów obietnicami uzyskania wyjątkowo taniej oferty (na przykład z niewiarygodnie niską kwotą miesięcznej raty) albo pomocy w otrzymaniu finansowania przez osoby zadłużone. W zamian oczekują udostępnienia swojego numeru telefonu, nazwiska i innych danych osobowych. Zwykle okazuje się wówczas, że jednak nie ma co liczyć na uzyskanie wartościowych informacji ani kontaktu od doradcy. Na szczęście opisana sytuacja nie zdarza się zbyt często. Nie oznacza to jednak, że ryzyko wyłudzenia danych nie jest realne. Szukając propozycji leasingu przez internet, należy zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba przekazywać swoje dane wyłącznie wiarygodnym firmom, które wykorzystają je jedynie w celu przygotowania indywidualnej oferty.

Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na to, jak odróżnić strony internetowe wiarygodnych doradców finansowych od tych potencjalnie niebezpiecznych.

Jeżeli masz wątpliwości, zrezygnuj z przeglądania i nie wysyłaj danych

Nadrzędną zasadą zachowania bezpieczeństwa w sieci jest zasada ograniczonego zaufania. Jeżeli dana witryna wzbudza Twoje wątpliwości, wygląda niezbyt profesjonalnie, nie zawiera konkretnych informacji albo bez przerwy atakuje użytkownika wyskakującymi oknami, lepiej zrezygnować z jej przeglądania. Nie wypełniaj też żadnych formularzy kontaktowych. Jak upewnić się, że masz do czynienia z instytucją czy doradcami, którym warto zaufać? Strony rzetelnych i wiarygodnych firm przedstawiających oferty leasingu można rozpoznać na przykład po certyfikatach i referencjach potwierdzających renomę takiego przedsiębiorstwa. Na ich witrynach można też znaleźć opinie klientów, którzy skorzystali już z proponowanych usług. Warto także sprawdzić, jak długo dana firma zajmująca się doradztwem finansowym działa na rynku (część z nich otwarcie o tym informuje, podając konkretną datę założenia lub liczbę lat działalności) i co sądzą na jej temat inni internauci. Ponadto na stronach wiarygodnych przedsiębiorstw często zamieszczany jest wykaz współpracujących z nimi partnerów. Jeżeli wśród nich znajdziesz znaną Ci markę, możesz uznać to za dowód autentyczności i profesjonalizmu podmiotu, którego witrynę przeglądasz.

Sprawdź, czy strona internetowa ma certyfikat SSL

Adresy stron z certyfikatem SSL, pokazujące się w oknie przeglądarki, poprzedza skrót „https” zamiast „http”, a także symbol zamkniętej kłódki albo słowo „bezpieczna”. Dlaczego warto zwracać na obecność tych elementów? Strony internetowe z certyfikatem SSL zdecydowanie bardziej zasługują na zaufanie niż pozostałe. Wspomniany certyfikat zabezpiecza przekazywane dane poprzez szyfrowanie. Wydaje się też dobrym potwierdzeniem tego, że właściciel strony dba o interesy jej użytkowników.

Korzystaj wyłącznie z tych kalkulatorów, które nie wymagają podania informacji kontaktowych

Kalkulatory leasingu są przydatnymi narzędziami, pozwalającymi zorientować się w przybliżonych kosztach leasingu i wysokości miesięcznych rat. Aby dokonać prostej kalkulacji, zwykle wystarczy uzupełnić kilka pól, na przykład wpisać wartość przedmiotu netto, określić procent wpłaty własnej, wykupu końcowego i wybrać liczbę miesięcy. Narzędzie automatycznie obliczy i pokaże koszt leasingu. Później w razie potrzeby można skontaktować się z doradcą, który dokona dokładnej analizy i przygotuje konkretne oferty. Jeżeli chcesz tylko w przybliżeniu sprawdzić koszty i przewidywaną wysokość rat, unikaj kalkulatorów, które wymagają najpierw podania danych kontaktowych. Lepiej wybierać te, które najpierw pozwolą dokonać wyliczeń, a później dadzą możliwość wysłania zapytania o ofertę.

Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami udostępnienia swoich danych nieuczciwym firmom i osobom, przeglądając strony internetowe z ofertami leasingu i korzystając z kalkulatorów, pamiętaj o przestrzeganiu wyżej opisanych zasad. Wówczas zyskasz pewność, że nawiążesz kontakt z wiarygodnym i rzetelnym doradcą finansowym, a informacje na Twój temat nie trafią w niepowołane ręce.

Zamów kontakt