Samochód osobowy w leasingu – lepiej nowy czy używany?

Szukając auta do swojej firmy, zastanawiamy się, czy wybrać nowy samochód z salonu, czy używany. Jakie konsekwencje mają te decyzje? Leasing nowego auta jest łatwiejszy i z reguły trochę tańszy. Przy finansowaniu pojazdu używanego trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych ograniczeń. O czym jeszcze należy wiedzieć, by podjąć właściwą decyzję?

Samochód nowy kontra używany – zalety każdego z rozwiązań

Najistotniejszą korzyścią płynącą z pozyskania nowego auta dla swojej działalności jest oczywiście fakt, że nie było ono jeszcze przez nikogo użytkowane. Oznacza to, że taki pojazd nie ma jeszcze żadnej historii, nie brał udziału w stłuczkach i nie nosi śladów eksploatowania. Nowe samochody osobowe chroni gwarancja. Mają zerowy przebieg i mogą posłużyć przez długi czas.

Z kolei najważniejszą zaletą aut używanych jest ich cena. Trzy lub czteroletni samochód osobowy kosztuje o połowę mniej niż jego nowy odpowiednik. To właśnie kwestia dużej różnicy w cenach powoduje, że wiele osób decyduje się na sfinansowanie auta używanego.

Jaki samochód lepiej wziąć w leasing?

Nie ma wątpliwości, że leasing nowego pojazdu jest łatwiejszy do uzyskania. Okazuje się też szybszy i z reguły nieco tańszy niż w przypadku aut używanych. Przy leasingu samochodów osobowych z drugiej ręki jest kilka dodatkowych ograniczeń, które warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję.

Przede wszystkim większość firm leasingowych przestrzega zasady, że wiek pojazdu i okres finansowania nie może przekroczyć 8 lat, choć zdarzają się wyjątki. Raczej niedostępna jest więc opcja długiego okresu leasingu przy samochodach używanych. Leasingodawcy wolą też, by auto pochodziło z komisu albo innej firmy wystawiającej fakturę VAT, co mocno zawęża ofertę pojazdów na rynku wtórnym. W związku z tymi ograniczeniami leasing samochodów używanych jest trudniejszy, lecz możliwy do uzyskania.

Jaki pojazd lepiej wybrać? Warto wziąć pod uwagę swoje oczekiwania względem auta, które ma być sfinansowane. Najlepiej skonsultować decyzję z doświadczonym doradcą. Specjaliści od finansowania będą potrafili doradzić korzystniejsze rozwiązanie. Nie tylko pomogą odnaleźć atrakcyjne oferty, ale też wynegocjują świetne warunki. Kompleksowe wsparcie sprawia, że lepiej zdecydować się na leasing u doradców niż w salonie. Wiedza ekspertów pozwoli obniżyć przyszłe koszty i odpowiednio dopasować ofertę do indywidualnych finansów. Co ważne, salony mają zawarte umowy z określonymi firmami leasingowymi oraz bankami i pobierają prowizję za sprzedaż ich usług zawartą w umowie leasingowej. Podwyższa to dość znacznie ostateczny koszt leasingu. Lepiej więc skontaktować się z doradcami leasingowymi, którzy z pośród całej oferty rynkowej wybiorą najlepszą ofertę finansowania pojazdu.

Auta nowe i używane – porównanie wysokości rat leasingowych

Jak zostało wspomniane powyżej, używany samochód kosztuje mniej. Z tego powodu miesięczna rata leasingu obejmującego taki pojazd jest niższa niż w przypadku nowego auta. Może okazać się ona nawet o połowę mniejsza. Chcąc uzyskać ratę na nowy samochód na tak niskim poziomie, należałoby dwukrotnie wydłużyć okres finansowania, co nie jest opłacalne z punktu widzenia klienta.

Kiedy lepiej samochód nowy, a kiedy używany?

Przedsiębiorcy zamierzający robić autem duże roczne przebiegi i planują wykorzystywać je dłużej czyli 4-5 lata, powinni zdecydować się na nowy samochód. W pozostałych przypadkach warto rozważyć leasing pojazdów używanych. Za tym rozwiązaniem przemawiają oszczędności związane z niższą wysokością rat.

Trzeba pamiętać, że z leasingu samochodów osobowych trudno wycofać się bez konsekwencji finansowych. Dlatego też, wybierając konkretny model, należy dobrze zastanowić się, jaki pojazd okaże się lepszy w naszej działalności. Decydując się na auto używane, trzeba rzetelnie sprawdzić stan techniczny oraz historię szkód i usterek danego modelu, by finansowany środek trwały nie stał się kulą u nogi. Natomiast wybierając nowy samochód, warto upewnić się, że wysokość raty oraz tryb jej płacenia odpowiada możliwościom finansowym przedsiębiorstwa. Należy przy tym wiedzieć, że leasing w salonie jest droższy niż ten u doradcy lub kupowany bezpośrednio w firmie brokerskiej.

Co ważne, kontakt ze specjalistą od finansowania pomoże wybrać najbardziej opłacalną ofertę. Zaangażowanie doradcy to również nieocenione wsparcie w negocjacjach. Nie do przecenienia jest tez fakt że w ciągu trwania leasingu handlowiec z salonu samochodowego nie będzie nam mógł pomóc w kwestiach takich jak np. szkody komunikacyjne, utraty dokumentów itp. Mając kontakt z doradcza leasingowym zawsze mamy kogoś kto będzie nam mógł pomóc w wyżej opisanych sytuacjach.

Zamów kontakt