Home » Blog » Pierwszy leasing – kompleksowy poradnik dla początkujących

Pierwszy leasing – kompleksowy poradnik dla początkujących

2020-03-10 09:39

Szukasz nowego auta dla firmy? Bierzesz pod uwagę leasing samochodu i nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, na czym to polega, ile kosztuje i czy warto? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Przygotowaliśmy poradnik dla osób początkujących w kwestii leasingu – mamy nadzieję, że rozwiejemy wątpliwości i pomożemy w wyborze finansowania.

leasing dla poczatkujacych

Krótko: Czym jest leasing?

Leasing to forma finansowania, w której leasingodawca, czyli finansujący, kupuje wybrany przez leasingobiorcę (korzystającego) pojazd i oddaje go odpłatnie w użytkowanie. Na koniec umowy można, ale nie trzeba, stać się właścicielem samochodu, wpłacając określoną kwotę, zwykle symboliczną. Istnieją różne formy leasingu. Najpopularniejsze odmiany to operacyjny i finansowy. Pierwsza z nich daje liczne korzyści podatkowe, a druga pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Kto może ubiegać się o leasing?

Do skorzystania z leasingu dla firm konieczne jest posiadanie zarejestrowanej działalności. Nie trzeba funkcjonować na rynku przez wiele lat. O finansowanie można ubiegać się już pierwszego dnia działalności. W przypadku droższych środków transportu czy maszyn budowlanych najczęściej należy wykazać odpowiednią zdolność leasingową, prowadzić firmę minimum od pół roku i mieć jakieś obroty. Trzeba przy tym wiedzieć, że nawet przy nie najlepszej zdolności wniosek może zostać przyjęty. Wówczas potrzebne są zabezpieczenia w formie poręczenia albo zabezpieczenie na posiadanym majątku.

Co można sfinansować leasingiem?

Teoretycznie w leasing można wziąć wszystko, ale w praktyce najczęściej wybieranymi przedmiotami są środki transportu, maszyny i urządzenia. Leasingodawcy najczęściej finansują samochody osobowe i dostawcze oraz samochody ciężarowe. Pojazdy mogą być nowe i używane, o ile nie są zbyt stare. W przypadku leasingu używanego przedmiotu najlepiej, by dostawca był w stanie sprzedać go na podstawie faktury VAT.

Początkowe koszty leasingu

Leasing jest obecnie jednym z najtańszych sposobów na sfinansowanie inwestycji w biznesie. Aby wybrać korzystną ofertę, należy znać koszty, jakich trzeba się spodziewać. Pierwszym z nich jest czynsz inicjalny. To opłata początkowa pozwalająca na przystąpienie do finansowania. Jej wysokość wynosi od 0 do 45%. Najczęściej stosuje się wariant 10-20% wartości przedmiotu. Kolejnym początkowym kosztem leasingu jest ubezpieczenie. Niektóre firmy umożliwiają doliczenie go do rat miesięcznych, nie trzeba jednak korzystać z tej opcji. Do wyboru jest ubezpieczenie wybrane przez leasingodawcę lub we własnym zakresie. Ostatnim z kosztów początkowych jest rejestracja. Czynności tej dokonuje leasingodawca, ale płaci za nią korzystający.

Jak ubiegać się o leasing?

Przy leasingu łatwo zbywalnych środków najczęściej stosuje się procedury uproszczone. Do rozpatrzenia wypełnionego wniosku wystarcza wówczas dowód osobisty. Przy procedurze standardowej trzeba dostarczyć dodatkowo dokumenty finansowe firmy takie jak PIT, CIT czy KPiR. Na decyzję nie musimy czekać zbyt długo. Później następuje podpisanie umowy i przekazanie pojazdu czy maszyny.

Jak wygląda użytkowanie przedmiotu umowy?

Każda firma leasingowa wymaga wykonywania przeglądów i napraw w serwisach i warsztatach akceptowanych przez siebie, producenta lub dostawcę. Najczęściej są to ASO konkretnej marki. Koszty przeglądów ponosi leasingobiorca.

Większość finansujących nie ma nic przeciwko temu, by udostępniać niezarobkowo pojazd swoim bliskim. Jeśli jednak chce się go podnająć albo użyczyć kontrahentowi, należy poinformować o tym leasingodawcę. Wówczas wystawi on upoważnienie za opłatą.

Likwidacja szkód

Szkodę ubezpieczeniową (częściową) przy leasingu zgłasza się tak samo, jak w przypadku pojazdu posiadanego na własność. O zdarzeniu dodatkowo trzeba poinformować leasingodawcę, który musi wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania. Przy szkodzie całkowitej umowa leasingu wygasa. Zostaje rozliczona tak, że należną resztę rat pokrywa się z odszkodowania od ubezpieczyciela. Jeśli kwota nie wystarczy, korzystający z pojazdu spłaca różnicę. Nadwyżka z ubezpieczenia trafia również do firmy leasingowej.

Zakończenie umowy

Na koniec umowy można wykupić pojazd czy maszynę. Następnie wprowadza się je do firmy, stosuje się wykup prywatny albo sprzedaje samochód lub urządzenie. Można też zwrócić przedmiot finansującemu.

To już wszystko, co warto wiedzieć o leasingu na początek. Mamy nadzieję, że poszerzyliśmy wiedzę nowicjuszy i zachęciliśmy ich do tej formy finansowania. Kolejne informacje o leasingu można znaleźć w artykułach publikowanych na naszym blogu. Staramy się opowiedzieć o każdej istotnej kwestii, by wybór odpowiedniej oferty i przebieg umowy okazał się znacznie prostszy. 

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych