Opłata wstępna w leasingu – odlicz ją od podatku

Opłata wstępna, którą wprowadzamy podczas zawarcia umowy leasingowej można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź w jaki sposób możesz ją odliczyć od podatku i jak to zrobić prawidłowo.

Leasing zyskał popularność wśród przedsiębiorców przede wszystkim ze względów podatkowych. Warto wiedzieć, że wysokość opłaty wstępnej związanej z tą formą finansowania pojazdów można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów, pomniejszając tym samym podatek dochodowy należny fiskusowi. Jak to zrobić i o czym trzeba pamiętać?

 

Odliczenie opłaty wstępnej od podatku a rodzaj leasingu

Nie w każdym przypadku uda się ująć wstępną opłatę leasingową w kosztach uzyskania przychodu i zmniejszyć podstawę opodatkowania. Przede wszystkim konieczne będzie spełnienie wymogu rozliczania się z fiskusem na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej albo podatku liniowego. Wiele zależy również od rodzaju leasingu.

W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

  • wstępną opłatę leasingową;
  • raty leasingowe;
  • koszty użytkowania przedmiotu.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą podpisała umowę leasingu finansowego, do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć:

  • odsetkową część rat;
  • koszty użytkowania pojazdu;
  • odpisy amortyzacyjne.

Oznacza to, że jedynie w przypadku leasingu operacyjnego opłata wstępna będzie kosztem uzyskania przychodu danego leasingobiorcy.

 

Czym jest wstępna opłata leasingowa?

Wstępna opłata leasingowa (nazywana również czynszem inicjalnym) dotyczy przedmiotu leasingu. Leasingobiorca (czyli przedsiębiorca, który pozyskuje pojazd dla swojej firmy) jednorazowo dokonuje wspomnianej płatności na rzecz leasingodawcy przy zawieraniu umowy. Czynność ta następuje przed momentem wydania przedmiotu leasingu. Rozpoczęcie realizacji zapisów umowy musi być zatem poprzedzone uregulowaniem należności wobec właściciela pojazdu.

 

Opłata wstępna w leasingu – jak zakwalifikować i rozliczyć ten koszt?

Opłata wstępna powinna zostać zakwalifikowana do kosztów uzyskania przychodów w dniu jej poniesienia, w trybie jednorazowym. Zdaniem Ministerstwa Finansów nie należy rozliczać wstępnej opłaty w leasingu proporcjonalnie do czasu trwania umowy. Warto pamiętać, że płatność kwalifikowana w trybie jednorazowym do kosztów podatnika podlega też  jednorazowemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Za dzień poniesienia opłaty wstępnej (czyli poniesienia kosztu przez przedsiębiorcę) uznaje się moment, gdy ujęto ją w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury. Uważa się za niego też dzień, gdy ujęto koszt na podstawie innego dowodu, w przypadku braku faktury. Dlaczego obowiązują takie procedury? Dzieje się tak dlatego, że opłaty wstępne za używanie cudzej własności (firma leasingowa jest właścicielem pojazdu) na podstawie umowy leasingu operacyjnego, mają charakter kosztów innych niż bezpośrednie. Ponadto warto wiedzieć, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od wstępnej opłaty leasingowej, jeżeli przedmiot leasingu będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wstępna opłata leasingowa ma charakter jednorazowy i z trzeba ją również jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania  przychodów w dacie wystawienia faktury. W tym przypadku nie stosuje się proporcjonalnego ujęcia opłaty do okresu trwania umowy leasingowej. Informacja ta jest niezwykle istotna dla każdego przedsiębiorcy, który zdecyduje się na leasing firmowego pojazdu.

 

 

Zamów kontakt