Podpisanie umowy leasingowej wiąże nas zobowiązaniem na kilka lat, dlatego decydując się na leasing, warto sprawdzić, która oferta okaże się najlepsza dla naszego budżetu. Jeżeli zależy nam na tym, by uzyskać najbardziej opłacalną opcję finansowania, porównując różne propozycje, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników wiążących się z ich przyszłymi kosztami. Czym kierować się przy wyborze najkorzystniejszego leasingu? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Kwota opłaty wstępnej
Wartość ta może wahać się od 0 do 45% wartości pojazdu. Wysokość czynszu inicjalnego zależy od oceny wiarygodności osoby biorącej dany przedmiot w leasing (w tym od analizy zdolności kredytowej) oraz od polityki konkretnej firmy. Porównując oferty, warto mieć na uwadze, że wysokość opłaty wstępnej, czyli wkładu własnego, wpływa na wysokość miesięcznych rat. Jeżeli zależy nam na tym, by te regularne opłaty były niższe, należy wykluczyć propozycje finansowania z niskim czynszem inicjalnym.
Ubezpieczenie pojazdu
Zwykle przy leasingu niezbędne jest wykupienie pełnego ubezpieczenia. To warunek stawiany przez wszystkich leasingodawców. Jeżeli zależy nam na tym, by obniżyć koszty związane z umową, warto wybrać taką firmę leasingową, która pozwoli nam indywidualnie zadecydować o ubezpieczycielu. Cześć leasingodawców narzuca konkretne oferty. Lepiej zatem nawiązać współpracę z tymi dającymi większą dowolność. Niewykluczone, że samodzielnie znajdziemy wyjątkowo korzystne ubezpieczenie, znacznie bardziej opłacalne niż zaproponowane warianty.
Wysokość miesięcznej raty i okres obowiązywania umowy
To, jak wysokie będą raty do zapłacenia, zależy od długości okresu spłaty leasingu. Czas obowiązywania umowy zależy od polityki danej firmy. Niektórzy leasingodawcy proponują krótkie okresy spłaty, u innych może on wynosić nawet powyżej 6 lat. Jeżeli zdecydujemy się na dłuższy czas obowiązywania umowy leasingu, musimy liczyć się z tym, że chociaż miesięczne raty będą niewielkie, całkowita kwota do zapłaty okaże się wyższa. Jeśli zatem zależy nam na jak najkorzystniejszej finansowo ofercie, w przypadku samochodów osobowych powinniśmy zdecydować się na zawarcie umowy na 2-4 lata (przy leasingu transportu ciężkiego i maszyn nie uda się uniknąć dłuższego czasu finansowania). Właśnie wtedy kwota miesięcznych rat będzie miała przystępną wysokość, a całościowy koszt nie okaże się zbyt dużym obciążeniem dla portfela.
Całkowity koszt leasingu
Całościowy koszt finansowania pozwala porównać wszystkie dostępne oferty leasingu pod względem wysokości i liczby opłat. Dzięki tej informacji można szybko zweryfikować opłacalność danej propozycji. Przed podpisaniem umowy zawsze należy zapytać leasingodawcę o całkowity koszt leasingu. Wówczas powinniśmy otrzymać dokładne wyliczenie kwoty opłaty wstępnej, sumę wszystkich miesięcznych rat, obowiązkowego ubezpieczenia i prowizji. Jeżeli różne oferty leasingu wydają się bardzo podobne, podjęcie decyzji ułatwi właśnie poznanie całkowitego kosztu finansowania. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wiele podobnych kalkulacji nie uwzględnia wykupu pojazdu. Jeżeli decydujemy się na leasing operacyjny, nie ma obowiązku wykupu, dlatego warto zapytać potencjalnego leasingodawcę o to, czy w swoich obliczeniach uwzględnił wykup.
Chociaż przy wyborze oferty leasingu nie należy kierować się wyłącznie ceną, koszt finansowania również ma duże znaczenie. Decydując się na wzięcie pojazdu w leasing, trzeba uważnie porównywać wysokości rat, długość obowiązywania umowy i procent czynszu inicjalnego. Przed wyborem konkretnej oferty należy też sprawdzić, jakie opcje ubezpieczenia proponuje dana firma oraz to, w jaki sposób prezentuje się całkowity koszt finansowania. Warto pamiętać, że nie zawsze tani leasing będzie tym najkorzystniejszym. Żaden leasingodawca nie zrezygnuje z marży. Nawet jeśli zaproponuje niższe odsetki, spróbuje zarobić na nas, zwiększając koszty obsługi leasingu albo obniżając jakość obsługi. Na szczęście rynek leasingu jest na tyle duży i zróżnicowany, że zawsze znajdzie się wiele okazji, by uzyskać najlepszą ofertę lub wynegocjować korzystniejsze warunki. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Firma taka jak nasza umożliwia profesjonalną negocjację w wielu firmach leasingowych bez szczególnej ingerencji leasingobiorcy w zawiłych procedurach.