Na czym polega cesja leasingu?

Leasing operacyjny ma wiele korzyści, ale wiąże się z nim też pewna niedogodność – konieczność podpisania umowy na okres wynoszący co najmniej 40% czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu. Przedsiębiorca, który chciałby przed tym okresem zrezygnować z leasingu, może zdecydować się na cesję. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?

Cesja leasingu – podstawowe informacje

Cesja polega na przekazaniu kontynuowania leasingu innej firmie, często w zamian za odstępne. Innymi słowy, jest przejęciem umowy z leasingodawcą przez innego przedsiębiorcę. Pozwala to wybrnąć z niechcianego już zobowiązania bez większych strat finansowych, poprzez jego odstąpienie. Cesja leasingu jest też dobrym rozwiązaniem  dla firm dokonujących przekształceń właścicielskich, gdzie po zmianach można kontynuować umowy na dotychczasowych warunkach przez inny podmiot.

Kto może przejąć leasing?

Każdy, na kogo zgodzi się leasingodawca, ma szansę przejąć leasing od dotychczasowego korzystającego. Finansujący sprawdza wiarygodność przyszłego cesjonariusza. W praktyce oznacza to rozpatrzenie wniosku. Najczęściej przejmowanymi przedmiotami są samochody osobowe. Wówczas obowiązują procedury uproszczone. Podobnie jest w przypadku pojazdów ciężarowych. W pozostałych przypadkach potencjalnego cesjonariusza sprawdza się bardziej wnikliwie.

Jak dokonać cesji leasingu?

Odstąpienie leasingu należy rozpocząć od ustalenia związanych z tym formalności i kosztów. Przede wszystkim trzeba skontaktować się z finansującym i sprawdzić warunki przeprowadzenia cesji. Zazwyczaj leasingodawcy naliczają opłatę za zmianę leasingobiorcy. Najczęściej wynosi ona od 500 do 1000 złotych netto. Niektóre firmy leasingowe naliczają wyższe opłaty. W zależności od leasingodawcy wspomniany koszt może ponosić nowy albo dotychczasowy korzystający – nie obowiązuje jedna zasada. Następnie trzeba ustalić, co dzieje się z ubezpieczeniem przedmiotu umowy – czy przechodzi na cesjonariusza, a jeśli nie, w jaki sposób wycofać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Kolejnym krokiem jest obliczenie pozostałych do końca leasingu opłat i przygotowanie oferty, która ma zachęcić firmy do przejęcia umowy. Ogłoszenia o cesji można zamieszczać w internecie na specjalistycznych portalach. Po znalezieniu przedsiębiorcy zainteresowanego przejęciem umowy trzeba złożyć wniosek o cesję do leasingodawcy. Po uzyskaniu zgody na scedowanie leasingu podpisuje się wymagane dokumenty, dokonuje rozliczeń i przekazuje przedmiot.

Cesja leasingu – doliczać odstępne czy nie?

To, czy leasing przekaże się z doliczonym odstępnym (wynagrodzeniem płaconym przez przejmującego dotychczasowemu leasingobiorcy) czy też bez niego, jest sprawą indywidualną. Jeżeli wartość rynkowa przedmiotu znacznie przewyższa wartość pozostającego do końca spłaty leasingu, odstępne może być wyższe. Jednak jeśli ustali się poziom tego wynagrodzenia na zbyt wygórowanym poziomie, trudniejsze okaże się znalezienie chętnych do przejęcia umowy. Kiedy do końca spłaty został jeszcze długi okres i duża kwota, najlepiej wystawić ogłoszenie bez odstępnego albo jedynie z symboliczną kwotą.

Odstąpienie leasingu jest trudniejsze niż zwyczajna sprzedaż samochodu, dlatego że grono potencjalnych zainteresowanych okazuje się znacznie zawężone. Oczywiście jednak udaje się znaleźć chętnych szukających akurat takich pojazdów, zamierzających korzystać z leasingu i skłonnych zapłacić odstępne. Cesja leasingu jest wyborem korzystniejszym niż rozwiązanie umowy, przede wszystkim dlatego, że nie naraża na poniesienie zbyt wysokich kosztów i w związku z tym warto się na nią zdecydować, jeśli nie chcemy czekać do końca zobowiązania.

Zamów kontakt