Maksymalny okres leasingu – ile wynosi?

Przed wybraniem najlepszej oferty warto wiedzieć, na jak długo można zawrzeć umowę. Leasingobiorcy nierzadko kierują się chęcią zmniejszenia raty. Czy warto w tym celu decydować się na długi okres spłaty?

Ile wynosi maksymalny okres leasingu

Maksymalny okres leasingu pojazdów to najczęściej 60 miesięcy – 5 lat. Niektóre firmy umożliwiają finansowanie nawet na czas 84 miesięcy – 7 lat. Należy jednak dobrze zastanowić się nad wyborem tak długiego okresu zobowiązania. Jedynym celem nie może być zmniejszenie raty leasingowej. Zdarza się, że niektórych przedsiębiorców przerasta wysokość miesięcznych opłat związanych z finansowaniem przy krótszych okresach. Zamierzają więc obniżyć ratę poprzez wydłużenie czasu obowiązywania umowy. Rozumują przy tym najczęściej w ten sposób, że w razie problemów albo nowych potrzeb mogą skrócić umowę. Takie podejście nie jest jednak zbytnio opłacalne.

Skracanie umowy niekorzystnym rozwiązaniem

Skrócenie leasingu wiąże się z naliczaniem opłat manipulacyjnych przez firmy leasingowe. Finansujący rezygnuje wyłącznie z części odsetek od kwoty spłaconej przed czasem ustalonym w umowie. Najczęściej leasingodawcy obniżają odsetki tylko o Wibor i nie rezygnują przy tym ze swojej marży. Oznacza to, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest kontynuowanie umowy i zakończenie jej zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Skracanie zobowiązania wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Dłuższy leasing do dłużej trwające obowiązki

Korzystanie z leasingu jest związane z rozmaitymi zobowiązaniami. Należą do nich m.in. konieczność wykupienia w pełnym zakresie (nie tylko obowiązkowego OC, ale też AC), a także dokonywanie przeglądów wyłącznie w autoryzowanych serwisach. W przypadku przeglądów udaje się ten obowiązek obejść, ale z ubezpieczeniem nie jest to możliwe. Oznacza to, że konieczne staje się coroczne wykupienie OC i kosztowanego Autocasco bez żadnych ograniczeń ani wyłączeń. O ile w przypadku nowych i stosunkowo młodych rocznikowo pojazdów korzystanie z pełnego zakresu ubezpieczenia jest w zupełności naturalne i wskazane, o tyle przy samochodach i maszynach starszych, o niższej wartości, pełny zakres polisy nie zawsze wydaje się konieczny. Jest tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy dany kierowca porusza się bezszkodowo, a ponadto korzysta z garażu i parkingu strzeżonego. Dlatego dla niektórych przedsiębiorców dość dotkliwa finansowo staje się konieczność opłacania przez 6, a nawet 7 lat ubezpieczenia o pełnym zakresie ochrony.

Zastanawiając się nad sześcio- czy siedmioletnim okresem leasingu warto mieć na uwadze, że dokładnie przez taki czas trzeba będzie uiszczać opłaty związane z ubezpieczeniem i pokrywać inne wydatki konieczne w prawidłowej i zgodnej z umową leasingu eksploatacji pojazdu. Chęć zmniejszenia miesięcznych obciążeń nie będzie w tym przypadku uzasadniona, dlatego że koniec końców leasingobiorca ponosi znacznie wyższe koszty niż przy standardowych okresach leasingu. Firmy udzielające finansowania pomagają zainteresowanym pozyskaniem pojazdu dobrać ratę idealnie dostosowaną do comiesięcznych zobowiązań i z tego względu nie trzeba decydować się na maksymalne wydłużanie umowy.

Zamów kontakt