Home » Blog » Leasing a wynajem długoterminowy samochodu – na co się zdecydować?

Leasing a wynajem długoterminowy samochodu – na co się zdecydować?

2020-03-24 09:05

Przedsiębiorcy planujący pozyskać samochód osobowy dla firmy często zastanawiają się, czy wybrać leasing czy wynająć auto na dłuższy czas. Które rozwiązanie okaże się korzystniejsze? Poniżej porównujemy leasing i wynajem.

leasing a wynajem

Wykup lub jego brak

Główną cechą odróżniającą leasing od wynajmu długoterminowego jest opcja wykupu. Po zakończeniu umowy z leasingodawcą można przejąć na własność użytkowany pojazd. Następuje to po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Wykupu najczęściej dokonuje się za symboliczną wartość, np. kilka procent wartości początkowej. Przy wynajmie długoterminowym po zakończeniu kontraktu samochód zwraca się jego właścicielowi, czyli finansującemu. Wykup teoretycznie jest możliwy, ale bardzo rzadko do niego dochodzi. Dzieje się tak dlatego, że wynajmujący oczekują bardzo wysokiej kwoty, zbliżonej do wartości rynkowej samochodu w chwili zakończenia kontraktu.

Czas trwania umowy

W przypadku leasingu umowy zawierane są na różne okresy w zależności od rodzaju finansowania. Leasing finansowy nie ma dolnego limitu, może być to nawet 6 miesięcy. W przypadku wariantu operacyjnego minimalny czas trwania to 2 lata. Jeżeli z kolei chodzi o maksymalny okres obowiązywania umowy, finansujący oferują kontrakty na 5, 6, a nawet 7 lat. Firmy świadczące usługę wynajmu długoterminowego proponują umowy na okres od 2 do 4 lat.

Wpłata wstępna lub brak wkładu własnego

Większość firm oferujących leasing samochodu osobowego wymaga, by klient wniósł czynsz inicjalny. Po uiszczeniu takiej opłaty może przystąpić do umowy. Wysokość czynszu inicjalnego to zazwyczaj od 10 do 20%, choć zdarzają się mniejsze i większe wartości. Symboliczne opłaty wstępne obowiązują często w przypadku leasingu dla nowych firm. Przy wynajmie długoterminowym czynsz inicjalny nie jest wymagany, choć zdarza się że taka opcja jest proponowana, najczęściej w reklamach dla pokazania jak najniższej raty miesięcznej za wynajem.

Opłata za użytkowanie lub spłata wartości

Leasingobiorcy spłacają z każdą kolejną ratą wartość auta powiększoną o marżę leasingodawcy. W przypadku wynajmu oprócz marży korzystający płaci wyłącznie za użytkowanie, nie spłaca wartości pojazdu. Powoduje to, że rata miesięczna za wynajem może być niższa od raty leasingu. Wiąże się to z faktem niewykupienia pojazdu po zakończeniu umowy i zwróceniem go do wynajmującego.

Swobodne albo ograniczone użytkowanie samochodu

Klienci wybierający leasing z wykupem mają zdecydowanie większą swobodę eksploatacji auta niż ci wynajmujący. Chociaż leasingodawca teoretycznie narzuca w umowie pewne zasady postępowania, w praktyce najczęściej dysponuje się pojazdem tak, jakby było się jego właścicielem. Przy wynajmie długoterminowym określane są ścisłe procedury użytkowania. Zwracany pojazd musi być w dobrym stanie i nie nosić zbyt wiele śladów użycia, inaczej zostanie naliczona kara umowna. W przypadku wynajmu ograniczenia wiążą się też z przebiegiem samochodu. Przekroczenie wyliczonego limitu oznacza konieczność dopłaty.

Usługi dodatkowe

Leasing samochodu osobowego i wynajem długoterminowy różnią się też zakresem usług dodatkowych. W przypadku pierwszego z nich jest on mocno ograniczony. Finansujący proponują między innymi ubezpieczenie wliczone w ratę. Dostępne są też inne usługi za dodatkową opłatę. Przy wynajmie długoterminowym zakres dodatków okazuje się szerszy. W ratę wlicza się często opłata serwisowa, wymiana opon, ubezpieczenia itd. Ponadto trzeba wiedzieć, że skorzystanie z wynajmu najczęściej wymaga wykupienia usług dodatkowych.

Dla kogo leasing?

Finansowanie auta leasingiem będzie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców chcących nabyć samochód dla firmy za symboliczną wartość po zakończeniu umowy. To również dokonały wybór dla wszystkich ceniących sobie swobodę użytkowania pojazdu. Leasing polecamy osobom pragnącym uniknąć limitu kilometrów do przejechania oraz liczącym na procedury uproszczone. Okaże się on najlepszym wyjściem dla nowych firm. Ponadto, jeżeli porówna się same koszty finansowania, leasing będzie znacznie tańszy niż wynajem długoterminowy. Można powiedzieć, że to rozwiązanie dla oszczędnych.

Dla kogo wynajem?

Wynajem długoterminowy jest najlepszy dla osób ceniących sobie dodatkowe udogodnienia i gotowych za nie więcej zapłacić. Jedna stała miesięczna opłata pokryje wszystkie zobowiązania związane z eksploatacją auta (z wyjątkiem paliwa). Wynajem okaże się rozsądniejszą opcją również dla wszystkich, którzy nie chcą przejmować się szukaniem nabywcy w przypadku chęci sprzedaży samochodu po zakończeniu umowy.

Leasing i wynajem długoterminowy bardzo się od siebie różnią, choć działają na podobnej zasadzie. O tym, jakie rozwiązanie wybrać, decydują osobiste preferencje. Wszystkim, którym zależy na oszczędności i swobodzie użytkowania, zdecydowanie polecamy leasing, a doceniającym wygodę i łatwe rozliczenia – wynajem. Aby wybrać finansowanie dla siebie, warto porównać też jego koszty, posługując się kalkulatorem leasingu i wynajmu.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych