Leasing samochodu sprowadzonego z zagranicy – formalności

Zdecydowałeś się na leasing samochodu z zagranicy? Sprawdź jakies formalności musisz spełnić przed podjęciem decyzji.

Najpopularniejszym przedmiotem branym w leasing jest samochód. Najczęściej decydują się na to przedsiębiorcy, chcący zmniejszyć koszty firmowe lub tacy, którzy nie chcą zaciągać kredytu bankowego. Samochody leasingowe pochodzą zazwyczaj z kraju. Czy można wziąć w leasing samochód sprowadzony z innego państwa?

 

Leasing auta – podstawowe informacje

Pojazdy służbowe, zarówno te wykorzystywane te do celów prywatnych, jak i wyłącznie w ramach działalności gospodarczej, coraz chętniej są „wypożyczane” przed polskich przedsiębiorców na umowę leasingową. Leasing to właśnie taka forma wypożyczenia na ustaloną w umowie liczbę miesięcy, zawieraną między leasingodawcą (wybraną przez nas firmą leasingową) a leasingobiorcą (którym jesteśmy my). Leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczania stałej comiesięcznej kwoty ratalnej w ramach za użytkowanie leasingowanego mienia. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny.

W leasingu finansowym umowa nie ma minimalnego limitu czasu, na jaki musi być zawierana, jednak opłaty amortyzacyjne pokrywa leasingobiorca. Ponadto leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towaru – dlatego też VAT naliczany jest od razu do całej kwoty i trzeba go opłacić z góry. Zdecydowanie częściej wybieranym rodzajem leasingu jest leasing operacyjny. Minimalny okres zawarcia umowy nie może być krótszy niż dwa lata, jednak kwestiami odróżniającymi leasing operacyjny od finansowego, jest sposób rozliczania podatku VAT i koszty amortyzacyjne. Opłaty związane z zużywaniem się pojazdu ponosi leasingodawca, natomiast VAT odlicza się od każdej miesięcznej wysokości raty.

Jeśli wybraliśmy już typ leasingu, pora przejść do wyboru auta. Firmy leasingowe oferują najczęściej polskie samochody, dostępne na miejscu. Jednak rynek zagraniczny jest większy, dlatego coraz częściej przedsiębiorcy chcą sprowadzić auto z zagranicy, aby później wziąć go w umowę leasingową. Firmy podchwyciły ten trend i same oferują kupno i sprowadzenie samochodu oraz dopilnowanie wszelkich formalności, kosztami operacyjnymi obciążając zainteresowanego. Takim firmom często zajmuje to znacznie mniej czasu niż prywatnym osobom. Jednak warunki leasingowego zagranicznego auta nieco się różnią od tych krajowych.

 

Sprowadzenie zagranicznego auta i leasing – niezbędne formalności

Podstawową informacją dotyczącą leasingu auta z zagranicy jest limit jego wieku. I tak auto osobowe nie może mieć więcej niż 10 lat, włącznie z okresem trwania umowy leasingowej, natomiast auto ciężarowe – 12 lat.

Wymagany jest także komplet dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu w Polsce, tymi dokumentami są:

  • dowód własności pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • zaświadczenie potwierdzające wyrejestrowanie auta,
  • dokument potwierdzający zapłatę lub zwolnienie z obowiązku zapłaty akcyzy,
  • dowód odprawy celnej (w przypadku samochodu sprowadzanego z kraju poza UE),
  • zaświadczenie o aktualnych badaniach technicznych

Wszystkie te dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego – wymaga tego urząd polskiego Wydziału Komunikacji.

Kiedy już wszystkie formalności zostaną załatwione, a pojazd zostanie sprowadzony do kraju – wtedy zgłaszamy się do wybranej firmy leasingowej i tam ustalamy warunki umowy leasingowej. Procedura leasingu auta zagranicznego, które jest już w Polsce jest podobna jak w przypadku leasingu samochodu krajowego.

Nasi handlowcy dysponują wiedzą konieczną do zrealizowania leasingu na samochód importowany i chętnie doradzą w tej kwestii. Poza tym dysponujemy szeroką gamą importowanych pojazdów, które w raz z kompletem dokumentów są dostępne od ręki.

Zamów kontakt