Chociaż wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy – to ten pierwszy jest wybierany w przeważającej części umów zawieranych zarówno na polskim rynku, jak i za granicą. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że leasing operacyjny podatkowo bardziej opłaca się firmom. Poniżej przybliżamy definicję tej formy finansowania i korzyści, jakie z niej płyną.
Na czym polega leasing operacyjny?
Leasing operacyjny to umowa, w której firma leasingowa, nabywając samochód osobowy, przekazuje go leasingobiorcy w użytkowanie. W zamian korzystający z pojazdu opłaca co miesiąc ratę leasingową. Należność w postaci faktury VAT księgowana jest jako koszt uzyskania przychodu firmy. Na koniec obowiązywania umowy przysługuje prawo do odkupienia auta po preferencyjnej cenie, najczęściej za symboliczny 1% wartości początkowej pojazdu. Czasem poziom wykupu ustala się na wyższym poziomie, jeżeli jest to bardziej opłacalne.
Umowę leasingu samochodu osobowego zawiera się na czas określony. Okres jej obowiązywania nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Co ważne, odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący jako właściciel środka.
Korzyści podatkowe leasingu operacyjnego
Z punktu widzenia zalet warto podkreślić, że wszystkie wydatki związane z użytkowaniem auta firmowego, czyli przykładowo płatności za paliwo i ubezpieczenie, w leasingu operacyjnym można wliczyć w koszty prowadzonej działalności. W koszty wrzucić uda się również – co zostało wspomniane wyżej – raty leasingu w całości (część kapitałową i odsetkową) i czynsz inicjalny. Wszystko to sprawia, że dzięki finansowaniu obniża się kwota zobowiązań podatkowych. O możliwościach optymalizacji podatkowych z pewnością opowie doradca leasingowy. Jego pomoc, inaczej niż przy zakupie leasingu w salonie, nie ogranicza się do porównania ofert, ale też zakłada wsparcie w negocjacjach i przeprowadzeniu wszystkich procedur.
VAT w leasingu operacyjnym: płacimy w ratach
Leasing operacyjny samochodów osobowych w ramach podatku VAT traktowany jest jako usługa. W związku z tym podstawę opodatkowania stanowi wartość netto raty leasingowej, płaconej przez korzystającego z auta. Podatek VAT naliczany zostaje razem z każdą opłatą związaną z leasingiem, co powoduje, że zapłata VAT-u – w porównaniu z zakupem samochodu osobowego – także jest rozłożona w czasie. Raty podlegają opodatkowaniu VAT-em w wysokości 23% niezależnie od stawki opodatkowania danego przedmiotu.
Minimum formalności i elastyczność
Leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że pozwala na szybkie załatwienie formalności. To najprostsza forma finansowania, lecz początkujący również w jej przypadku mogą liczyć na pomoc doświadczonych doradców. Szykując się do zawarcia umowy, przygotowuje się znacznie mniej dokumentów niż przy ubieganiu się o kredyt. Można zdecydować się na niską albo wysoką kwotę wykupu w zależności od potrzeb w zakresie optymalizacji podatkowej. Aby płacić niższe podatki, bez problemu uda się odpowiednio dopasować wysokość wpłaty wstępnej. Można też zadecydować, czy wykupi się samochód po zakończeniu umowy, czy zwróci się go leasingodawcy.
Dla kogo leasing operacyjny?
Taka forma finansowania będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który wcześniej nie ubiegał się o leasing, a chce sfinansować samochód osobowy, czyli przedmiot łatwo zbywalny na rynku wtórnym. To opłacalna opcja również dla osób zamierzających kupić auto o wartości przekraczającej 150 000 złotych, dlatego że po zmianach w ustawach podatkowych w 2019 roku tylko leasing pozwala zaliczać znacznie więcej z wartości takiego pojazdu w koszty firmowe, niż pozwalają na to nowe przepisy.
Leasing operacyjny samochodu osobowego będzie korzystny również dla przedsiębiorców szukających finansowania dopasowanego do możliwości i sytuacji majątkowej firmy. To opcja również dla tych, którzy oczekują równych i stałych comiesięcznych kosztów w postaci raty leasingowej dającej szansę na odliczenie podatku VAT. Leasing operacyjny polecamy też osobom mającym problemy z uzyskaniem finansowania zewnętrznego i szukającym ofert bez BIK i KRD. Okaże się on atrakcyjny również dla planujących zakup przedmiotów używanych oraz wypatrujących jednorazowego i dużego kosztu.
Leasing operacyjny aut osobowych to przede wszystkim wygodna i niedroga forma finansowania. Przeznaczona jest ona głównie dla przedsiębiorców. Leasing operacyjny daje rozmaite korzyści podatkowe. Okazuje się też bardzo elastyczny i wiąże się z nim minimum formalności. Z tego powodu wyżej wskazaliśmy, dla kogo będzie to najbardziej opłacalna forma finansowania. W każdym wypadku polecamy skorzystanie z usług doradcy leasingowego, który pomoże uzyskać najlepsze możliwe warunki.