Podpisując umowę leasingową na samochód otrzymujesz prawo do korzystania z niego w zamian za terminowe regulowanie rat. Przedmiotami umowy mogą być nie tylko nowe pojazdy, ale także używane auta ze starszych roczników. Te jednak muszą spełniać wiele warunków i już na początku wymagają dodatkowych kosztów. Zobacz, czego należy się spodziewać, leasingując używany pojazd.
Jaki jest maksymalny wiek samochodu używanego?
Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że większość firm specjalizujących się w leasingu samochodów najchętniej finansowałby tylko nowe pojazdy. Podpisanie umowy leasingowej na auto używane jest możliwe, jednak suma okresu trwania umowy i wieku auta nie może przekroczyć 10 lat. Zatem jeśli interesuje nas leasing pojazdu, który ma 6 lat, to umowa może trwać maksymalnie 4 lata. Z uwagi na potrzeby rynku oferty są coraz bardziej rozbudowywane i dostosowywane pod klienta. Dzięki temu leasing używanych pojazdów jest dostępny na bardziej przyjaznych warunkach.
Dodatkowe koszty
Podstawową różnicą między leasingiem nowego pojazdu, a używanego jest początkowy wkład własny. W przypadku samochodu prosto z salonu wynosi on od 1% wartości, natomiast przy leasingu auta używanego waha się od 5 do nawet 30%. Wyższe jest także ubezpieczenie obowiązkowe OC oraz AC.
Zanim firma leasingowa zdecyduje się na finansowanie pojazdu używanego, musi wycenić jego wartość. Odbywa się to przy pomocy rzeczoznawcy, który bardzo pobieżnie sprawdza stan techniczny samochodu. Koszt takiej wyceny pokrywany jest z konta leasingobiorcy, jednak jeśli chcemy otrzymać szczegółową ekspertyzę na temat stanu technicznego naszego przyszłego pojazdu, to warto na własną rękę udać się do warsztatu. Rzeczoznawca nigdy nie skontroluje dokładnego stanu auta i nie wykryje ewentualnych ukrytych wad, które w przyszłości mogą nas narazić na dodatkowe straty, a koszty wszelkich napraw podczas trwania umowy leasingu pokrywa leasingobiorca.
W sytuacji, w której leasingowany samochód używany jest z odpowiedniej sieci sprzedawców uznanych jako partnerzy autoryzowani, nie jest wymagana wycena rzeczoznawcy. Nasi handlowcy dysponują aktualna lista Autoryzowanych Partnerów i chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego dostawcy sprzętu.
Pochodzenie pojazdu
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę firmy leasingowe, jest źródło pochodzenia pojazdu. W momencie przejęcia i całego okresu finansowania to firma leasingowa staje się formalnym właścicielem auta. Dlatego większość z nich decyduje się na leasing samochodu używanego, tylko jeśli sprzedaje go sprawdzony dostawca, czyli uznawany za Autoryzowanego Partnera. Są też mniej rygorystyczne firmy, które dopuszczają zakup od komisów bądź importerów, a w niektórych przypadkach nawet od indywidualnych firm lub osób.
Jeszcze przed zakupem auta warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca może wystawić pełną fakturę VAT. Taka opcja sprawi, że oferta leasingu operacyjnego będzie atrakcyjniejsza dla leasingobiorcy, a ten będzie w stanie odliczyć VAT i wpisać raty leasingowe w koszty swojej działalności. Jeśli otrzymamy fakturę VAT-marża również możemy ubiegać się o finansowanie, ale w takim wypadku jedynie finansowe, w którym w koszty leasingu wpisuje się odsetki oraz amortyzację pojazdu.
Leasing używanego samochodu ze starszego rocznika jest możliwy i jeśli nadarzy się taka okazja, to warto z niej skorzystać. Decydując się na taki przedmiot finansowania, mimo iż auto używane musi spełnić szereg wymogów, to oferta leasingowa nawet starszych pojazdów może okazać się korzystniejsza niż wzięcie kredytu. Warto też dodać, że mamy możliwość leasingowanie znacznie starszych pojazdów, nawet z roczników 2006, 2007. Taki leasing jest przydzielany na trochę innych warunkach.