Leasing samochodów osobowych – co wliczamy w koszty podatkowe?

Leasing uchodzi za niezwykle opłacalną formę finansowania z punktu widzenia korzyści podatkowych. Daje on szansę na szybkie obniżenie należności względem fiskusa. Optymalizacja podatkowa różni się nieco w przypadku leasingu operacyjnego i finansowego. Warto wiedzieć, co zaliczane jest w koszty, jeżeli zdecydujemy się na wybrany wariant finansowania.

Leasing a koszty uzyskania przychodu

Przy leasingu finansowym w przypadku samochodów osobowych w koszty uzyskania przychodu zalicza się jedynie część odsetkową rat. Przy wariancie operacyjnym wlicza się w koszt prowadzonej działalności zarówno raty do równowartości samochodu osobowego na kwotę 150 000 złotych, jak i opłaty leasingowe. Natomiast część odsetkową rat ujmuje się w całości.

Amortyzacja w leasingu samochodu osobowego

Pod pojęciem amortyzacji kryje się zaliczanie do kosztów firmy wartości środków trwałych. Należy do nich również firmowy samochód osobowy. Co miesiąc do kosztów przedsiębiorstwa zalicza się więc wydatki wiążące się z pozyskaniem auta. Warunkiem takiego działania jest to, że wartość pojazdu nie powinna przekroczyć 10 000 złotych.

W leasingu samochodu osobowego w wariancie operacyjnym amortyzacji dokonuje finansujący, czyli firma leasingowa. W leasingu finansowym zawsze amortyzuje korzystający. Przed niedawnymi zmianami w prawie mógł to robić jedynie pod warunkiem, że wartość auta nie przekraczała 20 000 euro.

Koszty eksploatacyjne auta w leasingu – czy zaliczamy je do kosztów podatkowych?

Przed 2019 rokiem można było wliczać w koszty uzyskania przychodu koszty eksploatacyjne, zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Później pojawiły się ograniczenia. Obecnie wysokość limitu zaliczania wydatków eksploatacyjnych w koszty zależy od sposobu użytkowania pojazdu w firmie. Różni się ona, gdy wykorzystuje się samochód wyłącznie służbowo, tylko prywatnie albo w sposób mieszany. W pierwszym przypadku, jeżeli auto pozyskało się w ramach leasingu finansowego, należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, uprawniającą do 100% wliczania w koszty. Z kolei przy leasingu operacyjnym nie ma tego obowiązku.

Jeżeli z samochodu osobowego korzysta się w sposób mieszany, można zaliczyć w koszty podatkowe 75% wydatków eksploatacyjnych. Limitem nie są objęte opłaty na ubezpieczenie. W ich przypadku zastosowanie ma odrębna regulacja limitująca możliwość zaliczania składek w koszty do kwoty 150 000 złotych, przyjętej jako wartość auta na polisie.

Co istotne, do wydatków eksploatacyjnych należą opłaty za paliwo, oleje, części zamienne i opony. Zaliczamy do nich także wydatki na naprawy, przeglądy i serwis. Koszty eksploatacyjne, które można wliczyć z kolei w koszty podatkowe, to również opłaty parkingowe i autostradowe.

Leasing samochodu osobowego to bardzo wygodna forma finansowania, o ile wybrało się właściwą ofertę i zna się regulacje dotyczące kwestii podatkowych. Wówczas łatwiej zdecydować, czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wariant finansowy, czy operacyjny. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z doradcą, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. 

Zamów kontakt