Leasing pojazdów specjalnych – wszystko, co musisz widzieć

Zakup pojazdów specjalnych wiążę się niekiedy z bardzo wysokimi kosztami. Przeczytaj nasz wpis i poznaj najważniejsze informacje dotyczące leasingu pojazdów specjalnych.

Zakup pługów śnieżnych, piaskarek czy dźwigów samochodowych wiąże się z niezwykle wysokimi wydatkami, dlatego warto skorzystać z korzystniejszej alternatywy. Poznaj najważniejsze informacje związane z leasingiem pojazdów specjalnych.

Zalety leasingu specjalnego

Leasing pojazdów specjalnych, czyli takich, które zostały skonstruowane do wykonywania określonych zadań, nie wymaga zbyt dużego angażowania własnego kapitału. Minimalizuje to ryzyko obniżenia płynności finansowej firmy. Leasing samochodów specjalnych jest dobrym rozwiązaniem m.in. dla nowych przedsiębiorstw, które nie mogą liczyć na otrzymanie kredytu w banku. Kolejnym atutem opisywanej formy finansowania okazuje się także stosunkowo niska opłata początkowa. Ponadto w leasing można z powodzeniem wziąć zarówno nowe, jak i używane pojazdy specjalne. Co więcej, warunki finansowania uda się dostosować do indywidualnych potrzeb.

Procedury w leasingu pojazdu specjalnych

W ostatnich latach zainteresowanie leasingiem pojazdów specjalnych znacząco wzrosło. Sektor publiczny pozyskuje właśnie w ten sposób środki transportu, w tym piaskarki czy pojazdy do usuwania śmieci komunalnych. W sektorze prywatnym dominują z kolei bankowozy. Poprzez leasing nabywa się również samochody o wąskim zastosowaniu specjalistycznym np. do serwisowania linii elektrycznych. Pierwszym krokiem do podpisania umowy z leasingodawcą jest określenie jej przedmiotu. Następnie należy skontaktować się z naszym handlowcem i omówić przygotowanie kompletu wymaganych dokumentów.

Leasing pojazdów specjalnych – jak uprościć procedurę?

Liczbę i rodzaj dokumentów, jakie trzeba dostarczyć, jeśli planujemy zawrzeć umowę leasingową, określa potencjalny leasingodawca. Wiele firm proponuje też wygodniejsze procedury uproszczone – klient oświadcza wówczas jedynie, jaki uzyskuje przychód i dochód. Jeśli zadeklarowana wysokość dochodów nie pozwala na zaciągnięcie zobowiązania, istnieje możliwość wnioskowania w standardowej procedurze. Z uproszczonych formalności mają szansę skorzystać w zasadzie wszyscy.

Ogólne Warunki Umowy – warto je poznać

Każdy potencjalny leasingobiorca powinien zapoznać się dokładnie z treścią Ogólnych Warunków Umowy. Znajdują się w nich m.in. zapisy dotyczące opłat, spłaty, zasad wykupu czy kar umownych. Rzetelne przeanalizowanie OWU pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w czasie trwania zobowiązania finansowego.

Przerobienie pojazdu specjalnego wymaga zgody leasingodawcy

W przypadku pojazdów specjalnych warto wiedzieć, że leasingobiorca, aby móc przerobić samochód na własne potrzeby, musi uzyskać zgodę firmy leasingowej. Jeżeli jej nie uzyska i dokona modyfikacji, musi liczyć się z konsekwencjami, zwykle określonymi w umowie.

Pozyskanie pojazdów specjalnych to ogromny wydatek, szczególnie gdy przedsiębiorstwo planuje zainwestować w kilka pojazdów tego typu. Gdy nie możemy wyłożyć kapitału na zakup potrzebnych samochodów, leasing okaże się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Wprowadzenie do firm nowego sprzętu stanie się łatwiejsze i nie obciąży płynności finansowej, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych przedsiębiorstw.

Zamów kontakt