Pozyskanie pojazdów takich jak samochody osobowe, ciężarówki czy też ciągniki siodłowe nierzadko stanowi spory wydatek dla firmy, szczególnie w przypadku bezpośredniego zakupu. Aby zaoszczędzić spore sumy pieniędzy i nie zaburzać płynności finansowej przedsiębiorstwa, warto skorzystać z finansowania zewnętrznego w postaci leasingu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym rozwiązaniu.
Rodzaje leasingu
Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa typy leasingu – leasing operacyjny i leasing finansowy. Pierwszy z nich jest najpopularniejszy z uwagi na wiążące się z nim korzyści podatkowe. Prawie wszystkie wydatki związane z leasingiem operacyjnym pojazdu uda się wykazać jako koszty uzyskania przychodu firmy. Warto pamiętać, że im wspomniane koszty będą większe, tym niższe okażą się zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa.
Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, jako przedsiębiorca możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu swojej działalności:
- opłatę pobieraną przy zawarciu umowy leasingu (tzw. opłata wstępna);
- całą ratę leasingową netto;
Okres umowy leasingu operacyjnego musi trwać przez minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego. Obowiązek amortyzacji leży po stronie leasingodawcy. Podatek VAT doliczony jest do każdej raty, a możliwość wykupu – opcjonalna i ustalana z leasingodawcą.
Leasing operacyjny przypomina nieco dzierżawę, z kolei leasing finansowy – sprzedaż na raty. Drugi ze wspomnianych typów finansowania zewnętrznego wiąże się z tym, że obowiązek amortyzacji należy do leasingobiorcy. Po spłaceniu ostatniej raty przedmiot automatycznie staje się własnością przedsiębiorcy. Co istotne, podatek VAT w przypadku leasingu finansowego opłacony jest razem z pierwszą ratą.
Jeżeli wybierzesz leasing finansowy, do kosztów uzyskania przychodów swojej firmy możesz wliczyć:
- część odsetkową rat;
- koszty związane z amortyzacją pojazdu;
- codzienne koszy użytkowania pojazdu.
Leasing pojazdów – również dla nowych firm
Leasing nierzadko okazuje się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy założyli nową firmę i stawiają swoje pierwsze kroki w świecie biznesu. W wielu przypadkach takie osoby nie posiadają wystarczających środków na rozwój działalności. Część leasingodawców przygotowuje oferty finansowania przeznaczone specjalnie dla nowych firm, wyjątkowo korzystne i – co istotne – dopasowane do szczególnych potrzeb osób rozpoczynających działalność gospodarczą.
Leasing dla firm – uproszczone formalności
Procedury wnioskowania o leasing, zawierania umowy z firmą leasingową i pozyskiwania pojazdów dla danego przedsiębiorstwa są wyjątkowo przyjazne, proste i szybkie, zwłaszcza w przypadku leasingodawców współpracujących ze sprawdzonymi dostawcami. Dodatkowo to firma leasingowa zajmuje się zakupem i rejestracją pojazdu.
Leasing pojazdów na firmę daje osobom prowadzącym działalność gospodarczą znaczące korzyści podatkowe, dlatego okazuje się niezwykle atrakcyjnym sposobem finansowania zewnętrznego. Dobór rodzaju leasingu, a później konkretnej oferty, warto dopasować do indywidualnej sytuacji swojego przedsiębiorstwa, by zminimalizować koszty związane ze zdobyciem pojazdów i należności z tytułu podatków.