Home » Blog » Leasing a opodatkowanie sprzedaży używanych samochodów firmowych – korekta VAT czy wysoki wykup?

Leasing a opodatkowanie sprzedaży używanych samochodów firmowych – korekta VAT czy wysoki wykup?

2019-08-12 11:39

1 kwietnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT od samochodów firmowych. Zlikwidowała ona między innymi możliwość stosowania zwolnionej stawki VAT w przypadku sprzedaży używanego samochodu osobowego, przy którego zakupie nie udało się skorzystać z pełnego odliczenia VAT. Poznaj aktualne przepisy i sprawdź, czy w przypadku sprzedaży używanych samochodów służbowych po leasingu bardziej opłaca się dokonanie korekty VAT, czy zdecydowanie się na wysoki wykup.

KLF24 RANDOM IMAGE

Sprzedaż używanego samochodu firmowego – najczęściej ze stawką 23% VAT

Zwolnioną stawkę VAT mogą obecnie stosować wyłącznie podatnicy prowadzący tak zwaną  działalność zwolnioną, którzy nie odliczyli przy zakupie pojazdu nawet części podatku od towarów i usług. Od czasu nowelizacji ustawy i jej uprawomocnienia używane samochody osobowe użytkowane służbowo należy sprzedawać z pełną stawką VAT, czyli 23%. Powinno się tak dziać, nawet jeżeli przy zakupie pojazdu odliczono tylko część VAT-u.

VAT nieodliczony przy zakupie – możliwość korekty

W związku z tym, że zastosowanie pełnej stawki 23% przy sprzedaży samochodu jest dotkliwą koniecznością dla podatników, w polskim prawie przewidziano swego rodzaju rekompensatę. Jest nią szansa zastosowania korekty części VAT, która nie została odliczona przy zakupie samochodu osobowego. Zgodnie z treścią ustawy można stwierdzić, że w miesiącu sprzedaży pojazdu dochodzi do zmiany przeznaczenia auta wyłącznie do celów działalności gospodarczej. To z kolei pozwala zastosować korektę nieodliczonej dotąd części VAT. Okres korekty wynosi od 12 do 60 miesięcy, liczone od momentu nabycia środka. Im dłużej samochód będzie użytkowany w firmie, tym mniej VAT będzie można skorygować przy jego odsprzedaży. Po 60 miesiącu (albo po 12 miesiącu przy tańszych samochodach) wcale nie uda się dokonać korekty.  

Korekta VAT – przy leasingu nie będzie zbyt przydatna

Trzeba zdawać sobie sprawę, że system korekt zastępujący możliwość stosowania zwolnionej stawki VAT, okazał się niekorzystny dla przedsiębiorców, którzy zamierzają sprzedać samochód osobowy wykupiony po zakończeniu leasingu operacyjnego. Obowiązek naliczenia 23% VAT od wartości rynkowej sprzedawanego pojazdu powoduje konieczność całościowego naliczenia sporej kwoty VAT. W takim przypadku skorygować można niewiele – jeżeli wysokość wykupu ma symboliczną wartość jednego lub kilku procent początkowej wartości samochodu, właśnie od tej kwoty zostanie obliczona korekta.

Przy leasingu samochodu o wartości 100 tysięcy złotych, wykup po 3 latach umowy (czyli 36 miesiącach) następuje zazwyczaj za 1000 złotych (1% wykupu). Skorygować można więc wyłącznie 115 złotych. Stanie się tak jednak wyłącznie wtedy, że odsprzedaż nastąpi w tym samym miesiącu, co wykup pojazdu z leasingu. Inaczej nic nie uda się skorygować.

Wysoki wykup – najlepsze rozwiązanie w kwestii opodatkowania sprzedaży samochodu

Wyjściem z kłopotliwej dla leasingobiorcy-podatnika sytuacji związanej z nowelizacją ustawy o VAT może być przyjęcie wysokiego wykupu w umowie leasingowej. W takim przypadku warto zastosować wykup zbliżony do wartości rynkowej pojazdu po zakończeniu leasingu. Z jaką korzyścią wiąże się to rozwiązanie? Dzięki zawarciu umowy z wyższym wykupem uda się „odzyskać” znacznie więcej VAT przy odsprzedaży samochodu służbowego wykupionego z leasingu. Co więcej, jeśli do sprzedaży dojdzie w miesiącu wykupu, podatek VAT stanie się dla przedsiębiorcy neutralny.

Wobec wprowadzonej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży samochodu służbowego po leasingu, lepszym wyborem niż dokonywanie korekty wykupu za symboliczną kwotę okaże się zawarcie umowy z wysokim wykupem. Jeżeli zatem planujesz odsprzedaż firmowego pojazdu po leasingu, miej na uwadze wyżej opisane przypadki, by móc „uratować” jak najwięcej zapłaconego VAT-u.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych