Leasing na samochód osobowy w 2020 – co należy wiedzieć?

Planujesz wziąć auto w leasing w 2020 roku? Musisz wiedzieć, że jakiś czas temu zaszło kilka istotnych zmian związanych z tą formą finansowania. Celem ustawodawcy miało być zrównanie leasingu z innymi sposobami nabycia samochodu osobowego. Poznaj najważniejsze informacje na temat przepisów dotyczących leasingowania aut w bieżącym roku.

Amortyzacja auta w leasingu 2020

Na początku 2019 roku podniesiono limit amortyzacji nabycia samochodów osobowych spalinowych i hybrydowych do kwoty 150 000 złotych, a dla elektrycznych do 225 000 złotych. Zmiana jest korzystna dla osób planujących wziąć w leasing auto mieszczące się w przedziale cenowym od 86 000 złotych do 150 000 złotych lub 225 000 w przypadku pojazdów elektrycznych, które zyskają na podniesieniu limitu amortyzacji.

Wydatki eksploatacyjne – obowiązujące przepisy

Wydatki eksploatacyjne to koszty ponoszone ze względu na zakup paliwa, przeglądy, naprawy, serwis czy parking leasingowanego auta. W tym zakresie zmieniły się przepisy dotyczące samochodów osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie. W ich przypadku kosztem będzie 75% wydatków eksploatacyjnych. Zmiany nie obejmują samochodów używanych wyłącznie służbowo w ramach prowadzonej działalności. Nadal kosztem pozostaje 100% wydatków eksploatacyjnych. W tym przypadku należy jednak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Limitem według nowych regulacji nie objęto kosztów ponoszonych z tytułu ubezpieczenia aut, dlatego że nie zalicza się ich do kosztów eksploatacyjnych. W związku z tym obowiązkowe ubezpieczenie OC wliczamy w całości w koszty. Nie ma tu znaczenia wartość leasingowanego samochodu osobowego. Ubezpieczenie dobrowolne uda się wliczyć w koszty w całości, jeżeli wartość pojazdu na polisie ubezpieczeniowej nie przekracza 150 000 złotych.

Kogo dotkną zmiany w prawie?

Zmiana przepisów, której efekty obowiązują w 2020 roku, dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców wykorzystujących leasing auta w systemie mieszanym – użytkujących samochód osobowy zarówno służbowo, jak i prywatnie. Dlaczego tak się dzieje? W koszty uzyskania przychodu wliczali bowiem jedynie 50 % wydatków, co w efekcie przyczyni się do wzrostu podstawy opodatkowania.

Na obowiązujących przepisach mogą stracić przedsiębiorcy decydujący się na leasing drogiego auta, czyli takiego o wartości przekraczającej 150 000 złotych. W ich przypadku za koszt uzyskania przychody uznaje się jedynie część raty, która proporcjonalnie do kosztu pozyskania pojazdu nie przekracza wspomnianej kwoty.

Leasing samochodu osobowego w 2020 roku nadal pozostaje opłacalną i atrakcyjną formą finansowania. Jeżeli się na nią zdecydujemy, musimy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wydatki. Warto zapoznać się z różnymi ofertami i zdobyć informacje na temat korzyści związanych z leasingiem. Lepiej zdecydować się na kontakt z doradcami, zamiast ubiegać się o finansowanie w salonie. Pomogą oni wybrać najlepszą opcję i okażą się nieocenionym wsparciem w negocjacjach. Dlatego, jeśli planujemy wzięcie samochodu osobowego w leasing w bieżącym roku, warto skorzystać z pomocy doradców specjalizujących się w tej formie finansowania, którzy znają obowiązujące przepisy i wiedzą jak postępować, by na nich jak najwięcej zyskać. 

Zamów kontakt