Leasing – fakty i mity, które musisz znać

Leasing to forma finansowania wybierana coraz częściej przez wieloletnie firmy, jak i nowo powstałe start-upy. Sprawdź najważniejsze fakty i mity, które musisz znać przed podjęciem decyzji o leasingu. 

Coraz więcej firm, także nowo założonych przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z możliwości leasingu. Leasing jako forma finansowania posiada wiele zalet, które mimo wszystko przez Polaków często nie są dostrzegane. W przeciągu lat narosło wiele mitów na temat tego, czym jest ten sposób uzyskiwania środków. Jakie są fakty i mity na temat leasingu?

BIK i KRD nie są sprawdzane – MIT

Leasing, niezależnie od tego, czy przez osoby prywatny, czy przedsiębiorców, można uzyskać znacznie łatwiej niż kredyt. Jest to związane z faktem, że firma leasingowa pozostaje właścicielem przedmiotu umowy, do czasu spłaty. Wiele osób uważa, że w związku z tym wpisy KRD czy BIK nie są sprawdzane podczas udzielania i podpisywania umowy leasingowej. W rzeczywistości w większości przypadków zapisy są jednak kontrolowane, a gdy przedsiębiorca posiada złą historię, konieczne okazuje się uwiarygodnienie swojej osoby, zapłacenie wyższego wkładu własnego lub uzyskanie poręczenia innej firmy. Istnieją jednak przedsiębiorstwa umożliwiające leasingowania bez sprawdzania zapisów w KRD czy BIK-u, są one jednak mniejszością.

Leasing nie ma wpływu na naszą zdolność kredytową – FAKT

Leasing nie jest uznawany za kredyt mimo tego, że zobowiązuje nas on do comiesięcznego spłacania konkretnych kwot na rzecz leasingodawcy. Leasing to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy budować pozytywną historię kredytową lub pozostawić ją w obecnym stanie. Wiele osób to właśnie przez ten aspekt uznaje leasing za lepsze rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnym kredytem z banku, który często jest trudny do uzyskania.

Umowę leasingową można negocjować – FAKT

Jedną z ogromnych zalet leasingu jest to, że każda osoba zainteresowana taką formą finansowania, może negocjować z leasingodawcą warunki dotyczące umowy. Duże znaczenie w takiej sytuacji ma historia współpracy z firmą leasingową, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które korzystały już z usług. Bardzo często możliwe jest ustalenie nieregularnych wysokości miesięcznych opłat. Leasing jest rodzajem porozumienia handlowego, dlatego z powodzeniem można ustalać warunki tak, aby były one jak najkorzystniejsze dla obydwu stron.

Leasing jest doskonałym sposobem, aby uzyskać niezbędne dla nas sprzęty, samochody czy pojazdy bez konieczności natychmiastowego wykładania wszystkich oszczędności. W firmach sprzyja to zachowaniu płynności finansowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Warto stale edukować się na temat leasingu tak, aby być poinformowany na temat zmian prawnych, jakie zachodzą w obrębie tego sposobu finansowania. Czytanie artykułów czy przepisów prawnych sprawi, że szybko wyłapiemy wszystkie mity, o których usłyszymy.

 

Zamów kontakt