Leasing busów – sprawdź najważniejsze informacje

Leasing samochodów dostawczych jest jedną z popularniejszych form ich finansowania. W wielu firmach posiadanie takiego pojazdu okazuje się koniecznością. Dlatego, jeśli nie dysponuje się środkami na zakup, to rozwiązanie będzie najkorzystniejszym sposobem na pozyskanie samochodu dostawczego. Co należy wiedzieć o leasingu busów?

Dla kogo jest przeznaczony leasing samochodów dostawczych?

Leasing busa okaże się dobrym wyborem zarówno dla nowych firm, jak i tych funkcjonujących na rynku już od dłuższego czasu. Jeśli dopiero zaczyna się działalność, trudno, by na początku swojej drogi w biznesie można było pozwolić sobie na zakup auta dostawczego. W takim przypadku – i w wielu innych sytuacjach – warto zdecydować się na leasing. W przeciwieństwie do kredytu przyznaje się go nawet firmom działającym na rynku od zaledwie kilku dni.

Bardziej opłaca się brać w leasing używane busy

Dawniej po leasing można było sięgnąć tylko pod warunkiem, że umowa dotyczyła nowego auta. Obecnie finansowanie dostępne jest również w przypadku samochodów używanych. Leasing pojazdów z drugiej ręki ma te same główne zalety, co leasing nowych aut. Należą do nich m.in. korzyści podatkowe, proste procedury oraz różne opcje zakończenia umowy – z wykupem lub zwrotem pojazdu.

Z kolei podstawową zaletą leasingu używanego busa jest niska cena samochodu. Trzyletni pojazd dostawczy kosztuje przeciętnie o połowę mniej niż jego nowy odpowiednik. Przekłada się to na o wiele niższe raty leasingu. Daje to spore oszczędności, nawet biorąc pod uwagę, że wyda się trochę więcej na eksploatację. Kilkuletnie modele dostępne w leasingu niemal w niczym nie ustępują nowym autom. Są one zachowane w dobrym stanie i regularnie naprawiane.

Pozostałe zalety leasingu busów używanych

Z leasingiem używanych samochodów dostawczych (co najmniej 2-4 letnich) wiąże się też neutralizacja utraty wartości pojazdów. Największy spadek wartości nastąpił w pierwszych dwóch latach, a zatem przed zawarciem umowy. Ponadto busy maksymalnie trzyletnie można leasingować a takich samych warunkach odsetkach jak nowe samochody.

Używane auta mają także tę zaletę, że są już dobrze sprawdzone. Po kilku latach użytkowania od momentu wypuszczenia na rynek można dobrze poznać ich słabe i mocne strony. Uda się rzetelnie sprawdzić, czy są mało awaryjne i jak wygląda ich realne spalanie. Dzięki temu przedsiębiorca ma szansę z góry przewidzieć, czy pojazd spełni jego oczekiwania, a leasing okaże się trafioną inwestycją.

Leasing a wynajem busa – różnice

Największą różnicą występującą między leasingiem a wynajmem długoterminowym jest możliwość wykupu. Jeśli zdecydujemy się na leasingowanie samochodu dostawczego, po zakończeniu umowy uda się nabyć go nawet za 1% wartości. W przypadku wynajmu wykup również jest możliwy, jednak za cenę zbliżoną do rynkowej wartości pojazdu w chwili zakończenia umowy.

Inne różnice dotyczą wysokości opłat. Koszt leasingu busa, szczególnie gdy jest to samochód używany, okaże się zauważalnie niższy niż przy wynajmie długoterminowym. Pamiętać należy o tym, że w ramach tego typu finansowania obowiązują opłaty serwisowe i wiążące się z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przy wynajmie te koszty wlicza się w ratę, co podnosi jej wysokość.

Leasing samochodów dostawczych — jakie dokumenty trzeba złożyć?

Procedura ubiegania się o leasing busa, niezależnie czy jest to samochód nowy czy używany, nie należy do skomplikowanych. Ilość potrzebnych dokumentów zależy od wartości pojazdu, wysokości pierwszej wpłaty czy długości trwania umowy. Jednak w przypadku ubiegania się o sfinansowanie samochodu dostawczego, stosuje się zwykle procedury uproszczone nazywane też błyskawicznymi.

Do wzięcia busa w leasing będą potrzebne dokumenty takie jak:

  • dane rejestrowe firmy (NIP, REGON),
  • dowód osobisty osoby lub osób upoważnionych do zawarcia umowy leasingowej,
  • wniosek leasingowy.

Odbiór pojazdu najczęściej następuje od w kilka dni po podpisaniu umowy. Zwykle jest to okres konieczny na zapłatę i przerejestrowanie pojazdu przez firmę leasingową więc zamyka się w 2-3 dni.

Leasing samochodów dostawczych to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców zamierzających pozyskać auta dla celów prowadzonej działalności. Finansowanie pojazdów w tej formie ma wiele zalet, szczególnie gdy zdecydujemy się na używanego busa – 2-4-letniego. Zanim jednak weźmie się auto dostawcze w leasing, warto starannie wybrać ofertę. Dzięki temu nie popełni się błędów i zawrze się umowę na satysfakcjonujących warunkach.

Zamów kontakt