Kto wybiera auto do leasingu i gdzie szukać finansowania

Chcesz zainwestować w samochód osobowy do swojej firmy, ale nie masz wystarczających środków na zakup? Dobrym rozwiązaniem będzie leasing. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty i szukać konkretnego modelu, upewnij się, kto decyduje o tym, jaki samochód stanie się przedmiotem umowy. Kto jest odpowiedzialny za wybór auta – leasingodawca czy leasingobiorca i gdzie należy szukać pojazdów, które nadają się do sfinansowania? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Klient szuka auta, a finansuje je leasingodawca

Niektóre osoby być może życzyłyby sobie, by firma leasingowa dysponowała określonym zbiorem samochodów. Spośród nich miałoby się wybierać pojazd dla siebie. Nie jest to jednak zgodne z rzeczywistością. Chociaż zdarza się, że doradcy leasingowi mają wiedzę o rabatach u konkretnych firm czy dealerów (co sprawia, że lepiej wziąć leasing u specjalisty od finansowania, a nie w salonie), takie przypadki okazują się dość rzadkie.

Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że leasingodawca nie szuka samochodów. On tylko udziela na nie finansowania. Można porównać to do kredytu. Idąc do banku, przedsiębiorca nie oczekuje, że pracownik instytucji znajdzie za niego mieszkanie czy samochód. Podobnie wygląda sprawa w przypadku leasingu. Oczywiście można jednak skorzystać ze wsparcia doradcy leasingowego przy wyborze oferty. Taki specjalista wyszuka najlepsze propozycje finansowania. Z pewnością wesprze też przedsiębiorcę w poszukiwaniach modeli idealnie odpowiadających jego potrzebom.

Skąd wziąć samochód do leasingu?

Wiadomo już, że przyszły leasingobiorca musi sam znaleźć auto, które chce wziąć w leasing. Gdzie zatem przedsiębiorca powinien szukać samochodu stanowiącego przedmiot umowy? Sprawa wygląda inaczej dla aut nowych i używanych.

Pojazdy nowe

W tym przypadku zdecydowanie lepiej polegać na wsparciu doradcy niż samodzielnie odwiedzać salony, dlatego że jest on dobrze zorientowany w dostępnych na rynku propozycjach, a w dodatku pomoże wynegocjować wyjątkowo korzystne warunki. Kiedy już auto zostało wybrane, bierze się fakturę proforma i wysyła się ją do wybranego leasingodawcy. Podobnie procedura przebiega, gdy nowy samochód osobowy ma być pozyskany spoza sieci dealerskiej, na przykład przez brokera z tańszych rynków europejskich.

Pojazdy używane

Używany samochód powinien spełniać kilka wymogów, aby mógł zostać wzięty w leasing. Przede wszystkim liczy się jego pochodzenie i wiek. Ważne okaże się też to, by sprzedający auto wystawił fakturę z pełnym VAT. To kryterium mocno zawęża wybór samochodów osobowych na rynku wtórnym. Ponadto wielu leasingodawców wymaga, by sprzedającym był salon lub komis, a nie osoba prywatna, nie chcąc nabywać pojazdów z innych źródeł. Można sprawdzić też ofertę aut poleasingowych i poflotowych. Dlatego w tym przypadku również lepiej jest czerpać informację od doradcy leasingowego który skieruje zainteresowaną osobę do odpowiedniego dostawcy lub grupy dostawców. Warto tu podkreślić że przedstawiciele leasingowi mają wyselekcjonowanych dostawców którzy wykazali się wcześniejszą uczciwą współpracą.

Podsumowując, samochodu do leasingu szuka dla siebie sam klient. Firma leasingowa nie pomaga w poszukiwaniach. Ona tylko finansuje. Natomiast w przeglądaniu ofert może pomóc z kolei doradca leasingowy, który świetnie sprawdzi się w roli negocjatora. i to niezależnie od tego czy samochód jest nowy czy używany. Auta używane powinny być kupowane na fakturę VAT 23% oraz mieć odpowiedni wiek i pochodzenie. Finansowania najlepiej poszukiwać poprzez doradców leasingowych – specjaliści dobrze orientują się w dostępnych ofertach, mają najaktualniejsze informacje z branży i mogą przeprowadzić nas przez wszystkie procedury.

Zamów kontakt