Koparko-ładowarka – niezbędny sprzęt na każdej budowie

Koparko-ładowarka to chyba najpopularniejszy, a równocześnie najbardziej uniwersalny ze sprzętów wykorzystywanych na budowie. Ma szerokie zastosowanie i można wyposażyć ją w szereg różnych łyżek. Służy przede wszystkim do wyrównywania terenu pod budowę. Wykorzystuje się ją też do udrożniania cieków wodnych czy odśnieżania. Poznaj koparko-ładowarkę i sprawdź, jakie możliwości Ci daje!

Koparko-ładowarka – co to takiego?

Koparko-ładowarka to maszyna wykorzystywana do robót ziemnych. Jak sama nazwa wskazuje, spełnia ona dwie funkcje: może być zarówno koparką, jak i ładowarką. Właśnie dzięki tej uniwersalności stała się właściwie narzędziem podstawowym, bez którego żadna budowa nie może się obyć. Koparko-ładowarka może być zaprojektowana na podłożu kołowym lub gąsienicowym, a jej konstrukcja opiera się na budzie traktora.

Maszyna składa się z trzech głównych elementów, czyli:

 • układu roboczego – w tym przypadku koparkowego i ładowarkowego;
 • podwozia – ramy spoczywającej na dwóch mostach napędowych;
 • nadwozia – kabiny operatora, zamontowanej do ramy, zbiorników oleju i paliwa, błotników, silnika, podestów roboczych.

Dlaczego koparko-ładowarka jest tak uniwersalna?

Koparko-ładowarka jest maszyną wielofunkcyjną, a możliwości jej wykorzystania zależą od osprzętu, który do niej zamontujemy. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jej rola kończy się na kopaniu oraz ładowaniu ziemi lub innych przedmiotów na przyczepy. Tymczasem okazuje się, że maszynę wykorzystuje się choćby do odśnieżania ulic czy zamiatania. Bezproblemową wymianę osprzętu wykonasz dzięki hydraulicznemu szybkozłączu ładowarkowemu oraz szybkozłączu koparkowemu.

Koparko-ładowarkę możesz wyposażyć w:

 • widły paletowe;
 • odśnieżarkę wirnikową;
 • frezarkę do asfaltu;
 • łyżkę do skarpowania;
 • zamiatarkę;
 • pług do śniegu;
 • widły paletowe do prac magazynowych i transportu;
 • łyżkę wielofunkcyjną z widłami lub ostrzami.

Więcej o koparko-ładowarkach u innych podobnych maszynach zajdziesz również na maszyno.pl/blog.

Kto może zostać operatorem koparko-ładowarki?

Zastanawiasz się, jak zostać operatorem koparko-ładowarki? Choć praca ta wymaga precyzji i dobrej znajomości sprzętu, nie musisz kończyć specjalnych szkół, by wykonywać tę pracę. Aby móc zostać operatorem, należy przede wszystkim ukończyć 18 lat oraz posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora danej specjalności. Oprócz tego konieczne jest ukończenie szkolenia, które obejmuje teorię i zajęcia praktyczne. Całość trwa około 140 godzin. Z tak uzyskanymi uprawnieniami możesz rozpocząć poszukiwanie pracy w charakterze operatora koparko-ładowarki.

Jak pozyskać koparko-ładowarkę do swojej firmy?

Koparko-ładowarka, z powodu swojej wielofunkcyjności, nie jest maszyną tanią, dlatego na zakup nowego sprzętu mogą sobie pozwolić najczęściej duże przedsiębiorstwa o stabilnej sytuacji finansowej. W przypadku niewielkich zakładów pracy warto pomyśleć o maszynie używanej. Zazwyczaj będzie ona znacznie tańsza od nowego odpowiednika. Bardzo dobrym rozwiązaniem na pewno okaże się leasing, zarówno w przypadku nowej, jak i używanej koparko-ładowarki. W ostateczności koparko-ładowarkę można wypożyczyć od firmy, zajmującej się takimi usługami – na polskim rynku z pewnością znajdziesz ich kilka. Natomiast leasing będzie się najtańszą i najskuteczniejszą metodą pozyskania takiego sprzętu.

Podsumowując, koparko-ładowarka to maszyna uniwersalna, która sprawdzi się do wielu prac budowlanych. Można wykorzystać ją także w charakterze pługa lub odśnieżarki wirnikowej. Zakup takiego sprzętu nie jest tani, jednak koparko-ładowarka okazuje się na tyle przydatna, że warto dłużej zastanowić się nad tym pomysłem. 

Zamów kontakt