Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać leasing?

Leasing powszechnie uznaje się za łatwo dostępny sposób finansowania. Nie oznacza to jednak, że firmy udzielają go każdemu. Sprawdź, czy spełniasz kryteria, którymi kierują się leasingodawcy.

Okres prowadzenia działalności

Firmy leasingowe sprawdzają, jak długo prowadzona jest działalność gospodarcza. Zazwyczaj wystarczy, że przedsiębiorstwo działa od trzech miesięcy, choć leasingodawcy mają różną politykę w tej kwestii. Można jednak skorzystać też z oferty firm udzielających finansowania już od pierwszego dnia po zarejestrowaniu działalności. Takie rozwiązania proponowane są zwykle w ramach leasingu dla nowych przedsiębiorstw.

Zdolność do spłaty zobowiązania

Zazwyczaj w przypadku maszyn budowlanych i transportu ciężkiego leasingodawcy badają zdolność leasingową. Wnioskujący musi wówczas przedstawić dokumenty ukazujące jego sytuację finansową – bilans i rachunek wyników, deklaracje podatkowe itd. Finansujący musi zyskać przekonanie, że po podpisaniu umowy spłata zobowiązania nie będzie zagrożona. Trudno wskazać ujednolicone czy sztywne kryteria szacowania zdolności leasingowej. Wnioski rozpatruje się indywidualnie.

Brak zadłużenia

Każdy leasingodawca w trakcie rozpatrywania aplikacji o finansowanie sprawdza bazy dłużników. Jeżeli pojawi się w nich coś niepokojącego, uzyskanie leasingu będzie niemożliwe lub bardzo trudne. Istnieją nieliczne firmy decydujące się na ryzyko i udzielające leasingu firmom z kiepską sytuacją finansową. KLF24 specjalizuje się w takich sytuacjach, dzięki dużemu doświadczeniu możemy pomóc w trudnej sytuacji.

Wiarygodność

Firmy leasingowe weryfikują nie tylko twarde dane z dokumentów, ale też szukają informacji o profilu działalności prowadzonej przez wnioskującego. Sprawdzają strony internetowe, opinie w sieci, mogą też chcieć uzyskać kontakt z kontrahentami. Oceniają w ten sposób, czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście działa i czy utrzyma się na rynku. W ten sposób finansujący eliminują ryzyko zawarcie umowy z oszustami.

Uproszczone i standardowe procedury oceny ryzyka

Każda firma leasingowa wdrożyła własne procedury oceny ryzyka leasingowego. Różnią się one w zależności od tego, jaki środek trwały ma obejmować finansowanie. Przykładowo samochody osobowe najczęściej obejmują procedury uproszczone. Wnioskujący najczęściej nie musi wtedy przedstawiać dokumentów potwierdzających swoją sytuację finansową. Pojazdy o znacznej wartości, maszyny budowlane, pojazdy specjalne itp. finansowane są w procedurze standardowej. Wówczas konieczne okazuje się zbadanie zdolności leasingowej wnioskującego na podstawie deklaracji podatkowych i ewentualnie innych dokumentów finansowych. Jeżeli leasingowany ma być samochód osobowy, potrzebny będzie dowód osobisty i spełnienie niektórych powyższych wymagań. Jeśli natomiast chodzi o pojazdy droższe lub rzadkie, zakres warunków do spełnienia rośnie proporcjonalnie do ryzyka związanego z finansowaniem.

 

Jeżeli prowadzisz działalność od przynajmniej 3 miesięcy, nie masz długów, niekorzystnej historii finansowej, a Twoje przedsiębiorstwo dobrze rokuje, bez trudu uzyskasz leasing na dobrych warunkach, często w ramach procedury uproszczonej. Także nowe firmy mają szansę na uzyskanie wsparcia, decydując się na ofertę dopasowaną do ich potrzeb. Jeśli jednak masz pewne problemy, zadzwoń do nas a my postaramy się pomóc.

Zamów kontakt