Dostawca w leasingu – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dostawcę, w Kodeksie Cywilnym, określa się pojęciem Zbywcy. Jest on podmiotem, od którego firma leasingowa nabywa przedmiot, by oddać go korzystającemu w użytkowanie ramach umowy leasingu. Sprawdź, kto może zostać dostawcą (zbywcą) i kto ponosi odpowiedzialność za jego wybór.

Kto jest dostawcą w leasingu?

W teorii zbywcami danej rzeczy do firmy leasingowej mają szansę zostać podmioty prowadzące działalność, a także osoby prywatne.  Jednak w praktyce większość leasingodawców preferuje dostawców wyspecjalizowanych w sprzedaży konkretnych środków trwałych, np. samochodów ciężarowych. Część firm leasingowych finansuje pojazdy i maszyny pochodzące wyłącznie od autoryzowanych dealerów i dystrybutorów, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania i gwarantuje wysoką jakość przedmiotów umowy. Na rynku działają też finansujący skłonni leasingować środki trwałe sprzedawane przez komisy albo sprawdzone firmy zajmujące się sprowadzaniem używanych pojazdów z zagranicy.

Leasingodawcy zwykle niechętnie podpisują umowy, których przedmiotem mają być samochody lub sprzęty nabywane od indywidualnych sprzedawców, np. od przedsiębiorców posiadających pojazd w swoich środkach trwałych i zamierzających go sprzedać. Istnieje jednak wąska grupa finansujących, akceptująca takich zbywców. Znaczniej trudniej o zgodę na leasingowanie pojazdów sprzedawanych przez osoby prywatne. Tylko nieliczne firmy leasingowe godzą się na takich dostawców. Najczęściej dotyczy to wyłącznie używanych samochodów osobowych.

To leasingobiorca ponosi odpowiedzialność za wybór dostawcy

Ryzyko związane z doborem konkretnego dostawcy ponosi korzystający z leasingowanego przedmiotu. Ta sprawa zawsze jest regulowana w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL). Oznacza to, że leasingobiorca nie może przenieść odpowiedzialności na leasingodawcę, nawet jeśli dostawca opóźni bądź utrudni wydanie przedmiotu albo jeżeli okaże się nieuczciwy. Chociaż dostawcę wybiera korzystający i ponosi ryzyko z tym związane, firmy leasingowe, dbając o bezpieczeństwo klientów, również weryfikują wiarygodność zbywców. Jeśli finansujący stwierdzi, że dany dostawca wzbudza jego wątpliwości, może odmówić realizacji umowy. Warto pamiętać, że dokładne sprawdzenie rzetelności zbywcy oraz ustalenie jasnych dla stron warunków sprzedaży i dostawy rzeczy, leży przede wszystkim w interesie leasingobiorcy. Wybór przedmiotu leasingu i jego dostawcy musi być więc dokładnie przemyślany.

Choć w teorii zbywcą rzeczy do firmy leasingowej może być każdy podmiot, który prowadzi działalność, a nawet osoba prywatna, w praktyce leasingodawcy – w zależności od swojej polityki – preferują konkretne typy dostawców. Chętnie honorowanymi zbywcami są autoryzowani dealerzy i dystrybutorzy pojazdów. W innych przypadkach dużo zależy od preferencji danej firmy leasingowej. Ponadto trzeba pamiętać, że ryzyko wyboru dostawcy ponosi korzystający. Weryfikacja zbywców powinna nastąpić po obu stronach – korzystającego i finansującego. Gwarantuje to największą satysfakcję z zawartej umowy i pozwala zapobiec przykrym konsekwencjom doboru nieuczciwego lub nierzetelnego dostawcy.

Warto skorzystać z naszych przetartych szlaków. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze. Przez lata wypracowaliśmy sobie grupę sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują dobre ceny i świetny jakościowo sprzęt. Zaproponujmy co najmniej kilka opcji sprzętowych, z których klient będzie mógł wybrać najlepszy dla siebie sprzęt. To oczywiście nie zamyka drogi szukania sprzętu na własną rękę. Wiemy jednak, że skorzystanie z naszych rozwiązań daje lepsze efekty i zmniejsza ryzyko.

Zamów kontakt