Dopasowanie harmonogramu spłaty do potrzeb – jakie raty wybrać

Jak wybrać odpwiedni harmonogram spłaty leasingu? Sprawdź jakie raty wybrać i spłacaj leasing według własnych potrzeb.

Równe raty

Raty równe zostają z góry wyliczone w ten sposób, by rata, przez cały okres spłaty, była taka sama. Każdego miesiąca rośnie część kapitałowa, ale odsetkowa maleje. Minusem rat równych jest fakt, że suma odsetek przez cały okres obowiązywania umowy leasingu okazuje się wyższa niż w przypadku rat malejących. Oznacza to mniejszą oszczędność na kosztach odsetkowych. Warto jednak pamiętać, że raty równe zapewniają przedsiębiorcy większą pewność i przejrzystość w trakcie planowania wydatków. Są także znacznie prostsze do wkalkulowania w firmowe finanse. Przykładowo można ustalić na rachunku bankowym stałe zlecenie na taką samą kwotę i nie martwić się ponownym obliczaniem kosztów. Takie rozwiązanie będzie wygodniejsze dla wielu osób prowadzących własną firmę.

 

Raty malejące, czyli degresywne

Wysokość rat malejących (nazywanych też degresywnymi) nie jest równomierna w całym okresie obowiązywania umowy leasingu. Z upływem czasu zmniejsza się wartość comiesięcznej opłaty, co w dalszej perspektywie może wspierać osiągnięcie podatkowych korzyści. Dzieje się tak dzięki obniżonej podstawie opodatkowania w pierwszych okresach trwania zobowiązania względem leasingodawcy. W harmonogramie degresywnym z każdym kolejnym miesiącem rata leasingu jest nieco niższa, co przekłada się na całkowite koszty leasingu. W jego przypadku przedsiębiorca szybciej spłaca kapitał, niż gdyby robił to w równych ratach, dzięki czemu całe zobowiązanie okazuje się tańsze. Najważniejszą zaletą rat malejących jest niższy koszt odsetkowy w całym okresie leasingowym. Im dłuższy okres obowiązywania umowy, tym oszczędności stają się większe. Ponadto płacenie wyższych rat leasingowych w początkowym etapie leasingu przyczynia się do obniżenia podstawy opodatkowania w tym okresie. Decydując się na ten wariant przedsiębiorca musi się jednak liczyć z tym, że zostanie mu wyliczona niższa zdolność kredytowa. Do kalkulacji wykorzystuje się pierwszą ratę, która jest wyższa niż w przypadku rat równych. Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi również przygotować się na to, że w początkowym okresie umowy będzie płacić wysokie raty, dlatego należy wziąć pod uwagę ten fakt planując firmowe wydatki.

 

Raty sezonowe

Kolejną możliwością dostosowania harmonogramu spłaty leasingu do indywidualnych potrzeb jest szansa na sezonowe spłacanie zobowiązania. Taki rodzaj rat dedykuje się firmom, których działalność charakteryzuje sezonowość przychodów. Jeżeli dane przedsiębiorstwo najwięcej zarabia latem, właśnie w tym okresie powinno płacić więcej leasingodawcy, by nie musieć martwić się brakiem zysków w chłodniejszych miesiącach i kłopotami ze spłatą. Przykładowo firmy budowlane świadczące usługi na zewnątrz zimą mają przestoje z powodu mrozów i opadów śniegu. Fakt, że nie uzyskują wówczas przychodów powinien być uwzględniony podczas planowania harmonogramu spłaty leasingu. Możliwe jest zatem ustalenie wysokości rat w danych miesiącach tak, by odpowiadały dochodom firmy. Takie rozwiązanie znacznie poprawia płynność finansową. Pozwala też uniknąć wpłaty zaliczek na podatek dochodowy oraz VAT. Raty sezonowe będą najwygodniejsze przede wszystkim dla rolników. Mogą oni wówczas spłacać zobowiązania leasingowe w zależności od swoich przychodów.

Firmy leasingowe dostosowują swoją ofertę do potrzeb klientów. Większość z nich oferuje raty równe, malejące, a nawet sezonowe. Przed podjęciem decyzji dotyczącej harmonogramu spłaty warto zastanowić się, który wariant będzie najlepiej odpowiadał potrzebom i finansowym możliwościom prowadzonego przedsiębiorstwa. Należy także wziąć pod uwagę specyfikę swojej działalności, w tym okresy, kiedy firma osiąga największe przychody.

Zamów kontakt