Home » Blog » Dokumenty wymagane do zawarcia umowy leasingowej

Dokumenty wymagane do zawarcia umowy leasingowej

2018-11-26 15:37

Leasing jest sposobem, by móc korzystać z wyspecjalizowanych zazwyczaj kosztownych sprzętów, maszyn czy pojazdów bez konieczności zaciągania kredytu. Sprawdź jakie dokumenty są wymagane przy podpisywaniu umowy leasingowej.

KLF24 RANDOM IMAGE

Leasing jest sposobem, by móc korzystać z wyspecjalizowanych zazwyczaj kosztownych sprzętów, maszyn czy pojazdów bez konieczności zaciągania kredytu. Bardzo często rozwiązanie to jest stosowane przez młodych przedsiębiorców, którym banki odmawiają pożyczek. Co więcej, w porównaniu z zaciąganiem kredytu, leasing nie wymaga skomplikowanych, wieloetapowych procedur. Jakich formalności należy dopilnować, decydując się na leasing?

Leasing operacyjny i finansowy

Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu. Pierwszym z nich jest leasing operacyjny, który jest najbardziej rozpowszechniony. W tym przypadku właściciel przedmiotu pozostaje jego właścicielem przez cały okres umowy. Drugim rodzajem jest leasing finansowy, dzięki któremu leasingobiorca staje się właścicielem danego pojazdu czy maszyny już od samego początku.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj leasingu się zdecydujemy, w pierwszej kolejności ustalane są ogólne warunki leasingu. Skupiają się one przede wszystkim na wysokości opłaty wstępnej, długości zakończeniu umowy, wysokość rat, a także tego co stanie się z przedmiotem leasingu po zakończeniu trwania umowy. Zaletą leasingu jest to, że bardzo często leasingodawca jest pozytywnie nastawiony na ewentualne negocjacje i chętnie ustala warunki tak, aby obie strony transakcji były usatysfakcjonowane. Jest to wyjątkowo korzystne zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, który mogą pozwolić sobie na znacznie mniej w porównaniu z doświadczonymi biznesmenami, by jednocześnie zachować płynność finansową.

Kolejnym etapem jest przesłanie odpowiednich dokumentów, dzięki którym umowa może zostać zawarta. Dokumenty mogą znacznie się różnić w zależności od tego, z którego rodzaju leasingu zdecydujemy się skorzystać. Co więcej, bardzo często wymagane formalności są odmienne u różnych leasingodawców, z którym zawieramy umowę.

Dokumenty wymagane przy zawieraniu umowy leasingowej

Firmie podlegającą wpisowi do CEIDG, niezbędny będzie wpis do ewidencji działalności gospodarczej (wydruk z systemu CEiDG) . Jeśli umowa leasingowa ma być podpisana przez wspólników spółki prawa handlowego, konieczny jest ważny wypis z KRS (również do pobrania z systemu KRS).  Przy leasingu dokumentacja jest ograniczona do niezbędnego minimum. Nie są potrzebna kserokopie dowodów osobistych a jedynie wypisanie prostego poświadczenia danych osobowych. Kluczowym dokumentem jest wniosek leasingowy.  Jest to dokument, na pierwszy rzut oka, bardziej skomplikowany. Jednak po wstępnym zapoznaniu zorientujemy się że bardzo prosto go wypełnić. Gdyby jednak sprawiał jakieś trudności, nasi handlowcy są zawsze do dyspozycji i chętnie pomogą w wypełnieniu wszelkich  dokumentów.

Warto jednak wiedzieć, że niekiedy leasingobiorca może zostać poproszony dodatkowo o dostarczenie deklaracji podatkowych takich jak PIT-5 i PIT-36 lub CIT-2 i CIT-8. Niekiedy konieczne może okazać się również oświadczenia o stanie zobowiązań, deklaracji majątkowej lub oświadczenia o niezaleganiu w ZUS i US.

Leasing jest obecnie coraz popularniejszy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z takiej możliwości. Wybranie oferty kierowanej przez leasingodawcę zazwyczaj wiąże się z wieloma korzyściami, które często przewyższają te wiążące się z zaciągnięciem kredytu.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych