Co wybrać – leasing czy kredyt?

Zdecydować się na leasing, a może na kredyt? Z tym dylematem mierzy się wielu właścicieli firm. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Porównujemy te dwa sposoby finansowania, wskazując ich wady i zalety.

Koszty kredytów i leasingów

Banki udzielające kredytów firmom stosują różne polityki marżowe. Zależą one od rozmaitych czynników – rodzaju zobowiązania, stanu finansów potencjalnego kredytobiorcy, zabezpieczenia spłaty itd. Zwykle to leasing okazuje się tańszym produktem niż kredyt. Z firmami leasingowymi łatwiej negocjować wysokość rat i opłat, podczas gdy banki zazwyczaj nie godzą się na ustępstwa od swojej oferty.

Podsumowanie: Leasing jest tańszy

Dostępność – łatwiej dostać leasing czy kredyt?

W przypadku finansowania samochodów ciężarowych i osobowych, innych pojazdów i maszyn budowlanych, możliwość uzyskania finansowania w ramach leasingu jest łatwo osiągalna nawet przez przedsiębiorstwa o krótkiej historii działalności na rynku. Stan finansów firmy i jej zdolność do spłaty będzie badana bardziej wnikliwa w przypadku mniej popularnych środków trwałych. Jeśli chodzi o kredyty, zdolność kredytowa, historia spłat zobowiązań, wypłacalność i inne czynniki weryfikowane są niezależnie od rodzaju przedmiotu umowy. Co ważne, szanse na uzyskanie kredytu można zwiększyć poprzez różne formy zabezpieczeń (np. zastaw na składnikach majątku). Leasingobiorcy rzadko akceptują takie rozwiązania. Podsumowując, leasing jest bardziej dostępny, ale tylko w przypadku łatwo zbywalnych środków trwałych.

Podsumowanie: Łatwiej uzyskać leasing niż kredyt

Okres finansowania, wymagania odnośnie wieku i pochodzenia środków trwałych

Firmy leasingowe preferują pojazdy nowe, lecz udzielają finansowania również na pozyskanie tych używanych, najczęściej jeśli nie mają one więcej niż 8 lat. Sam okres leasingu nie może z kolei przekraczać 60 miesięcy. Leasingobiorcy współpracują zazwyczaj tylko z autoryzowanymi dostawcami. W przypadku kredytu pochodzenie środka trwałego ma marginalne znaczenie. Okres kredytowania może przekraczać 5 lat, a wiek pojazdów nie jest istotny.

Podsumowanie: W przypadku okresu finansowania, pochodzenia środków trwałych i ich wieku kredyt wypada lepiej.

Korzyści podatkowe leasingu i kredytu

W przypadki pojazdów, przede wszystkim osobowych, leasing operacyjny daje sporą tarczę podatkową w krótkim czasie. Decydując się na kredyt albo leasing finansowy przedsiębiorca godzi się na 5-letnią amortyzację środka trwałego. Kredyt (jak również leasing finansowy) może dawać większe korzyści podatkowe przy finansowaniu pojazdów używanych. Będzie też dobrym rozwiązaniem dla firm chcących rozliczyć VAT od razu. Leasing operacyjny zapewnia jednak więcej korzyści podatkowych.

Podsumowanie: Leasing to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę kwestie podatkowe

Przedterminowe zakończenie umowy kredytu i leasingu

Kredyt można spłacić przed ustalonym czasem bez większych problemów i swobodnie dysponować środkiem trwałym. Utrudnieniem okazują się dodatkowe prowizje z tytułu wcześniejszej spłaty. W leasingu zakończenie umowy przed czasem i wykupienie pojazdu okazuje się utrudnione. Ustalane są też minimalne okresy obowiązywania leasingu, np. 24 miesiące.

Podsumowanie: Kredyt daje większą swobodę, jeśli chodzi o wcześniejszą spłatę

Z naszego porównania wynika, że leasing jest korzystniejszym rozwiązaniem niż kredyt bankowy. Przemawiają za nim kwestie podatkowe, duża dostępność i niższe koszty. Dla nowych firm leasing może okazać się jedynym sposobem pozyskania pojazdów, co również warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad tym, jaki rodzaj finansowania wybrać.

Zamów kontakt