Home » Blog » Błędy popełniane przy leasingu pojazdów

Błędy popełniane przy leasingu pojazdów

2019-05-03 14:23

Osoby decydujące się na leasing mogą popełniać błędy utrudniające spłatę zobowiązania i przyczyniające się do problemów wymagających nakładów czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak uniknąć popularnych pomyłek, a wraz z nimi zaskoczeń i rozczarowań.

KLF24 RANDOM IMAGE

Błędy przy wyborze oferty

Podstawowym problemem okazuje się niestaranny wybór oferty i leasingodawcy. O ile szczegóły dotyczące samego pojazdu analizowane są bardzo dogłębnie, na kwestie związane z finansowaniem nie poświęca się zbyt wiele czasu. Zdarza się, że osoby zamierzające wziąć samochód czy maszynę w leasing bez namysłu wybierają pierwszego leasingodawcę podpowiedzianego w komisie albo przez dealera, nie porównując oferty z propozycjami konkurencji albo nie czytając umowy. Nie można stwierdzić, że wszystkie warianty leasingu są takie same lub bardzo zbliżone i w związku z tym nie warto poświęcać czasu na szukanie odpowiedniej firmy. Nie należy szukać wymówek. Przez zaniedbania związane z doborem oferty można podpisać umowę o niekorzystnych parametrach. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim trzeba poświęcić czas na porównanie kilku ofert różnych leasingodawców i wybrać tę najlepszą. Najlepszym rozwiązaniem jest opcja skorzystania z pomocy firm wyspecjalizowanych takich właśnie jak KLF24.pl. Nasi specjaliści mają pełny przegląd rynku i zawsze dobierają ofertę najlepszą w danym momencie i dla danego klienta.

Źle oszacowany okres leasingu

Optymalnym okresem leasingu samochodu osobowego są 3 lub 4 lata. Nieco dłuższy może być on w przypadku maszyn. Za takimi okresami przemawiają kwestie oszczędności podatkowych, ponieważ pozwalają one na szybsze zaliczenie kosztów związanych z nabyciem pojazdu niż amortyzacja przy zakupie za gotówkę albo na kredyt. Szybsze zaliczenie kosztów umożliwiałby okres 2-letni, ale wiąże się on z koniecznością zastosowania wysokiego wykupu, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Długoterminowa umowa powoduje z kolei, że miesięczna rata staje się niższa. Dłuższy okres leasingu może stać się jednak w pewnym momencie udręką, w związku ze zużywaniem się pojazdu. Finansowanie udaje się w pewnym momencie skrócić i spłacić całość zobowiązania przed czasem, ale jest to zazwyczaj dość kosztowne. Konsekwencje każdego z rozwiązań trzeba zatem rzetelnie przeanalizować. Najlepiej tak dobrać okres spłaty, żeby miesięczna rata nie była zbyt dużym obciążeniem, ale też, żeby okres finansowania nie trwał dłużej niż podpowiada zdrowy rozsądek (tzn. dłużej niż przydatność pojazdu).

Niewłaściwa ocena swoich możliwości finansowych

Niektórzy przedsiębiorcy wybierają zbyt drogie jak na swoje możliwości samochody i maszyny. O ile stać ich jeszcze na spłatę rat, każdy dodatkowy koszt związany z użytkowaniem pojazdu, jak np. ubezpieczenie czy przeglądy, zaczyna poważnie obciążać  firmowy budżet. Problem ten dotyczy również osób decydujących się na leasing z wysokim wykupem. Nierzadko okazuje się, że trudno jest zebrać kilka tysięcy złotych, by jednorazowo wpłacić taką kwotę na zakończenie umowy. Warto przy tym pamiętać, że zbyt tanie pojazdy mogą w pewnym momencie przestać zapewniać odpowiednią tarczę podatkową. Niedocenienie lub przecenienie swoich  możliwości finansowych jest jednym z poważniejszych i najbardziej frustrujących błędów związanych z leasingiem. Nie powinno się zatem nieuważnie dobierać okresu finansowania i nierozsądnie wskazywać przedmiot umowy – zbyt drogi albo zbyt tani pojazd.

Nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach

Ostatnim z najczęstszych i najbardziej kosztownych błędów jest niewłaściwy wybór leasingodawcy, który nastawiony jest na zarabianie na ubezpieczeniach. Taki finansujący sprzedaje klientom oferowane przez siebie ubezpieczenie, dużo droższe niż ogólnie dostępne na rynku. Należy wybierać leasingodawcę, który albo oferuje rozsądne stawki ubezpieczeniowe albo nie utrudnia skorzystania z oferty ubezpieczyciela zewnętrznego, znalezionego we własnym zakresie. Ważne jest także coroczne negocjowanie stawek, by obniżać ponoszone koszty. W takim przypadku opiekun z ramienia klf24.pl będzie pamiętał o kończącej się polisie i w wyznaczonym przez leasingodawcę terminie zagwarantuje negocjację stawki z leasingobiorcę.

Popularne błędy popełniane przez niedoświadczonych leasingobiorców mogą stać się przyczyną finansowych problemów. Warto poświęcić czas na dobór właściwej oferty, a także na realistyczne ocenienie swojego budżetu. Wówczas uda się uniknąć niezadowolenia z leasingu, który może być przecież bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Tagi

Finanse (3)
Leasing (10)

Zamów kontakt

Image CAPTCHA

Leasing dla nowych firm

Leasing dla nowych firm (czyli Start Up-ów) to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obecnie, bardzo często spotykaną prawidłowością jest przechodzenie osób, dotychczas pracujących na etatach, na własną działalność gospodarczą. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często procedury nie przewidują innej możliwości poza tą, która wymaga przedstawienia efektów prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku KLF24.pl przychodzi z pomocą, oferując wyspecjalizowana ofertę leasingu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów opiszemy w dalszej części tekstu, a teraz zastanówmy się nad definicją nowej firmy, czyli tak zwanego Start Up-a.

 

Czym jest Start Up i jak ma się do tego leasing?

Nasze doświadczenie wskazuje na rozbieżność w rozumieniu tej, jakby się wydawało, prostej definicji. Inaczej bowiem będzie to postrzegane przez przedsiębiorcę, a inaczej przez samą firmę leasingową. Dla firm leasingowych „nowa firma” będzie rozumiana jako ta, która działa krócej niż trzy miesiące, lub nawet w niektórych przypadkach działająca krócej niż sześć miesięcy. Z kolei dla przedsiębiorcy jest to najczęściej firma, która właśnie zaczyna swą działalność. Nasze doświadczenie umożliwia nam takie konstruowanie wniosku, które pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści wynikających z oferty typu Start Up leasing. Często lepiej jest starać się o finansowanie z pierwszym dniem rozpoczęcia działalności, niż czekać kilka miesięcy, ponieważ analityk może chcieć od Klienta wykaz wystawionych faktur, a te niekoniecznie mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach. W ofercie dla nowych firm jest wiele składowych, które trzeba dokładnie opisać. W związku z tym, najlepiej jest skontaktować się z naszym doradcą, abyśmy mogli prawidłowo pokierować Klienta i szybko pomóc uzyskać leasing dla nowej firmy na korzystnych warunkach.

 

Leasing dla nowych firm – jakie są warunki?

W zasadzie jest to taka sama oferta jak dla każdego przedsiębiorcy. Różnice polegają na wysokościach pierwszych wpłat i w niektórych przypadkach na różnicy w wykupach w zależności od ryzyka transakcji. Minimalne pierwsze wpłaty są możliwe już od 1%, standardem jednak jest 10% do nawet 30% pierwszej wpłaty. Jeżeli chodzi o leasing dla nowej działalności, naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najmniejszej wpłaty i jak najlepszych warunków finansowych. Z reguły udaje się nam ustalić wkład własny Klienta na poziomie od 5% do 15%.  Naturalnie możliwości jest wiele i zdarzały się również sytuacje, w których wkład własny wynosił 1%.

 

Pomagamy uzyskać leasing na start

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy i nie należy się go obawiać. Nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że zgromadzenie koniecznych środków jest niemożliwe, staramy się tak poprowadzić Klienta, aby uzyskać finansowanie i umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej nowo powstałej firmie.

Sprawdź naszą ofertę ciągników siodłowych