Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym zbliżonym do kredytu. Jest ona szczególnie korzystna dla przedsiębiorców nie będących płatnikami VAT i tych, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej.
Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym zbliżonym do kredytu. Jest ona szczególnie korzystna dla przedsiębiorców nie będących płatnikami VAT i tych, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej. Pożyczka leasingowa należy do najbardziej popularnych sposobów finansowania sprzętu dla rolników ubiegających się o dotacje unijne.
POŻYCZKA LEASINGOWA A KREDYT BANKOWY
Pożyczka leasingowa jest finansowana przez firmę leasingową. Przypomina więc kredyt bankowy. Właścicielem przedmiotu jest klient, nie jak w przypadku leasingu – firma leasingowa.
Pożyczkę leasingową można przeznaczyć na zakup środków trwałych oraz na finansowanie środków pochodzących z dotacji unijnych.
Zaletą pożyczki leasingowej jest to, że jej uzyskanie jest prostsze niż uzyskanie kredytu bankowego. Formalności zostały tu obniżone do minimum.
Zarówno w pożyczce leasingowej, jak i leasingu zobowiązania klienta nie są wykazywane w BIK, co nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej.
Pożyczka leasingowa daje też wiele możliwości, jest elastyczna i można ją dopasować do aktualnych potrzeb. Wśród zalet pożyczki leasingowej wyróżnić można:
-
niski wkład własny – od 0%,
-
długi okres finansowania – nawet do 10 lat,
-
raty równe, sezonowe, malejące – z możliwością zmiany harmonogramu ich spłat,
-
możliwość finansowania sprzętu nowego lub używanego.
POŻYCZKA LEASINGOWA A INNE FORMY LEASINGU
Podstawową różnicą między pożyczką leasingową a innymi formami leasingu jest to, iż właścicielem pożyczki jest klient. W przypadku podpisania umowy leasingowej właścicielem przedmiotu, którego leasing dotyczy jest firma leasingowa. Dopiero po zakończeniu umowy Leasingobiorca może wykupić przedmiot objęty umową zgodnie z treścią podpisanej wcześniej umowy.
POŻYCZKA LEASINGOWA A KORZYŚCI PODATKOWE
Pożyczka leasingowa jest własnością klienta. Ze względu na ten fakt jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących skorzystać z finansowania sprzętu z dotacji unijnej. Atutem wzięcia pożyczki leasingowej jest również zwrot podatku VAT, który zwracany jest finansującemu.
Rata pożyczki leasingowej zwolniona jest z podatku VAT. W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego traktowanego jako usługa – w jego przypadku do raty doliczony zostaje podatek od towarów i usług.